"Zatracenie". Posłuchaj premierowego słuchowiska w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 22:07
Yozo, główny bohater słuchowiska "Zatracenie", którego akcja rozgrywa się w latach 30. oraz po II wojnie światowej w Japonii, to postać autentyczna. Jest nim sam autor powieści "Zatracenie", która posłużyła Tomaszowi Lerskiemu do przygotowania adaptacji radiowej - Osamu Dazai.
Twórcy słuchowiska Zatracenie
Twórcy słuchowiska "Zatracenie"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
43:07 _PR1_AAC 2021_01_30-21-07-30.mp3 "Zatracenie". Posłuchaj (Słuchowisko w Jedynce)

Japoński pisarz, urodzony w 1909 roku, nazywał się Osamu Dazai i był jednym z najwybitniejszych twórców literatury japońskiej XX stulecia. "Zatracenie" stanowi jego rozrachunek z całym życiem, które było dla niego ciężarem nie do udźwignięcia.

Nierozumiany przez otoczenie od wczesnego dzieciństwa, targany przeróżnymi lękami i kompleksami, uzależniony od nocnego życia i przebywania w nieodpowiednim towarzystwie, w końcu odizolowany, odnajdywał się wyłącznie w pisarstwie. Na krótko przed wydaniem książkowym jego powieści, która zyskała później wielki rozgłos, popełnił samobójstwo.

Życie Osamy Dazai'ego, balansujące na krawędzi choroby umysłowej, było jednak źródłem dla pisania prozy, uznawanej przez krytyków za najwybitniejszą w japońskiej literaturze współczesnej. Warto dodać, że autorem znakomitego przekładu powieści Dazai'ego jest Henryk Lipszyc, były ambasador RP w Japonii.


Osamu Dazai "Zatracenie"

Tłumaczenie: Henryk Lipszyc

Adaptacja: Tomasz Lerski

Reżyseria: Kamil Maria Banasiak

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak

Obsada: 

Marta Dylewska, Joanna Halinowska, Katarzyna Pośpiech, Stefan Knothe, Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk, Adam Machalica, Szymon Roszak, Mateusz Weber, Kim Grygierzec. 

***

Premierowe słuchowisko Osamu Dazai pt. "Zatracenie" w adaptacji Tomasza Lerskiego i reżyserii Kamila Marii Banasiaka wyemitowaliśmy w sobotę (30.01) o godz. 21.00. 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko