"Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata". Słuchowisko według Mickiewicza. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 06:30
"Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" to autorskie słuchowisko według scenariusza Jerzego Machowskiego, na który złożyły się rozmaite teksty Adama Mickiewicza, w tym ballada "Lilije", wiersze "Upiór" i "Popas w Upicie"” oraz fragmenty II i III części "Dziadów". 
Sylwester Maciejewski, Krzysztof Gosztyła, Grzegorz Kwiecień
Sylwester Maciejewski, Krzysztof Gosztyła, Grzegorz KwiecieńFoto: W. Kusiński

Posłuchaj
41:46 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_03_14 PR1_21_07_24_Słuchowisko_w_Jedynce.mp3 "Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata". Słuchowisko według Adama Mickiewicza. Posłuchaj! (Słuchowisko w Jedynce)

 

Kluczem do tego wyboru jest często używane przez Mickiewicza słowo - "trup". Każda z części tego mozaikowego słuchowiska opowiada w inny sposób o zwłokach i stawia słuchaczowi pytania o granice między życiem a śmiercią i duszą a ciałem.

U Mickiewicza trup jest bytem osobnym i samodzielnym - już nie żywym człowiekiem, ale wciąż nie pozostałym po nim martwym szczątkiem. Jest balastem nierozliczonej przeszłości, symbolem tęsknoty, przestrogą przed przemijaniem. 

Dziś, w czasach zarazy, gdy chorzy są izolowani i umierają samotnie, a ograniczony przez reżim sanitarny zwyczaj żegnania zwłok niemal zanika, Mickiewicz spieszy nam z pomocą w namyśle nad śmiercią.

"Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" wg poezji Adama Mickiewicza

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski

Obsada:

Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Edyta Januszewska, Paweł Janyst, Filip Kosior, Teresa Kowalik, Grzegorz Kwiecień, Sylwester Maciejewski, Andrzej Mastalerz, Maciej Miszczak, Katarzyna Młynarczyk, Małgorzata Patryn, Szymon Rząca, Cezary Studniak.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Adam Mickiewicz

Czytaj także

"Edyp w Kolonos" w Jedynce. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 22:01
Rok 496 przed naszą erą. Sofokles rodzi się w Kolonos, dzisiejszych przedmieściach Aten. Zapewne jego matka nie wie jeszcze, że pamięć o nim przetrwa stulecia, dajmy więc im spokój i przejdźmy do roku 442, również przed Chrystusem. Sofokles, mąż już dojrzały i doświadczony, od dłuższego czasu również piszący sztuki, tworzy Antygonę.
rozwiń zwiń