II część "Dziadów" Adama Mickiewicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 10:20
W sobotni wieczór w Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy premierowe słuchowisko w reżyserii Andrzeja Seweryna według drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Twórcy słuchowiska przenieśli nas w świat wierzeń, kultury i emocji obrzędu wywoływania z zaświatów dusz zmarłych.
Jerzy Szejbal
Jerzy SzejbalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Słuchowisko "Dziady" część II zrealizował Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. 

Druga część Mickiewiczowskich "Dziadów" to efekt zainteresowania poety kulturą ludową Polski i Litwy, jej duchowością oraz rytuałami wywodzącymi się z czasów pogańskich, które za życia Mickiewicza były już, jako praktyki zabobonne, surowo zakazane przez Kościół. Tradycja obrzędu dziadów, czyli wywoływania z zaświatów dusz zmarłych, była na tyle silna, że przetrwała jako rytuał odprawiany po kryjomu nocą na cmentarzu lub w jego okolicach…

Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Seweryna, przygotowane we współpracy z artystką zafascynowaną muzyką ludową – Maniuchą Bikont – to próba wyobrażenia sobie tego obrzędu, próba wejścia w świat wierzeń, kultury i emocji jego uczestników.

Posłuchaj
56:03 Jedynka/Słuchowisko w Jedynce - 3.04.2021 II część Dziadów II część "Dziadów" Adama Mickiewicza (Słuchowisko w Jedynce)

 

Zobacz także:

***

Adam Mickiewicz "Dziady" część II

Śpiew i przygotowanie wokalne aktorów: Maniucha Bikont

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Współpraca artystyczna: Anna Skuratowicz

Obsada: Tomasz Błasiak, Jerzy Schejbal, Anna Cieślak, Antoni Ostrouch, Paweł Krucz, Katarzyna Skarżanka, Dorota Bzdyla, Marta Alaborska, Ewa Domańska, Krystian Modzelewski, Dominik Łoś, Andrzej Seweryn

***

Na słuchowisko "Dziady" część II Adama Mickiewicza w reżyserii Andrzeja Seweryna zaprosiliśmy w sobotę (3.04) tuż po godz. 21.42. 

DS

Czytaj także

"Piekło z harnasiami". POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 22:00
Tylko jeden spektakl polskiego kompozytora wystawiono na deskach paryskiej Grand Opera w całej historii jej istnienia. Był to balet "Harnasie" Karola Szymanowskiego w choreografii bożyszcza ówczesnego świata tanecznego - Serge'a Lifara. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy słuchowisko opowiadające o wyjątkowych okolicznościach tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cyrograf - historia z życia Heleny Majdaniec". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 21:50
Kanwą słuchowiska autorstwa biografa Heleny Majdaniec - Rafała Podrazy - pt. "Cyrograf" jest wydarzenie, które według świadków miało miejsce na początku lat siedemdziesiątych XX wieku i w znaczący sposób zaważyło na karierze jednej z największych gwiazd polskiego bigbitu.
rozwiń zwiń