Słuchowisko Marcina Trońskiego "Grupa Ładosia"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 21:10
W Programie 1 Polskiego Radia słuchowisko Marcina Trońskiego pt. "Grupa Ładosia". Jest to wspomnienie grupy polskich dyplomatów, którzy w Szwajcarii wydawali paszporty południowoamerykańskie, czym ocalili około 10 tysięcy osób, głównie Żydów, przed obozami zagłady. 
Siedzą od lewej: Adam Cywka, Jan Jankowski, Witold Wieliński. Stoi Adam Ferency
Siedzą od lewej: Adam Cywka, Jan Jankowski, Witold Wieliński. Stoi Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Grupa Ładosia vel Grupa Berneńska była to grupa polskich dyplomatów, którzy we współpracy z wpływowymi członkami diaspory żydowskiej pod auspicjami ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie, w latach 1940-1943, dzięki zdobyciu paszportów południowoamerykańskich, ocalili około 10 tysięcy osób, głównie Żydów, przed masową wywózką do obozów zagłady. Ta mało znana historia zainspirowała twórców słuchowiska, które stara się odpowiedzieć na pytanie: "Jak to się stało? Jak do tego doszło?".


Posłuchaj
40:23 Słuchowisko Grupa Ładosia.mp3 Słuchowisko "Grupa Ładosia" (Słuchowisko w Jedynce)

 

W kwietniu 2019 roku Instytut Yad Vashem przyznał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata konsulowi Konstantemu Rokickiemu, pomijając jednak dwóch pozostałych dyplomatów – Aleksandra Ładosia i jego zastępcę Stefana Ryniewicza. Spotkało się to z protestem nie tylko potomków ocalonych, ale także jeszcze żyjących, uratowanych od zagłady osób. Odpowiedź Yad Vashem była jednoznaczna, ale miejmy nadzieję, że nie ostateczna. Stwierdzono, że Instytut jest jednostką niezależną, podejmującą decyzje samodzielnie i niepodlegającą żadnym naciskom.


audiobook 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia.

***

Marcin Troński  "Grupa Ładosia"

Reżyseria: Marcin Troński

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Adam Ferency, Henryk Talar, Adam Cywka, Witold Wieliński, Jan Jankowski, Rafał Zawierucha, Leon Charewicz, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Elżbieta Kijowska, Ewa Kania, Stanisław Brudny

kk/ag


Czytaj także

Grupa Ładosia. Jak powstała i jakie były jej cele?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 09:20
Grupa Ładosia - przez lata zapomniana, dzisiaj stanowi najpiękniejszy przykład sprawności i determinacji Polskiego Państwa Podziemnego w ratowaniu Żydów. Czym była? Jak powstała? Jakie były jej cele?
rozwiń zwiń