Słuchowisko "Głosy we mgle" Jarosława Banasia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 06:10
To metaforyczna opowieść o spotkaniu dwóch osób: niemieckiej pisarki pogrążonej w depresji i polskiego żołnierza tęskniącego za ukochaną. Autor słuchowiska stwarza przestrzeń do rozmowy postaciom, które nie mogłyby się spotkać w rzeczywistości - jedna z nich już nie żyje, a druga nie powinna była zostać poczęta. 
Nagrywanie słuchowiska Głosy we mgle
Nagrywanie słuchowiska "Głosy we mgle"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
40:21 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_04_29 PR1_21_08_05_słuchowisko.mp3 Słuchowisko "Głosy we mgle" Jarosława Banasia [POSŁUCHAJ]

 

Bohaterowie "Głosów we mgle" obcują z obrazami walk o "nadmorskie miasteczko" w którym ludzie giną, choć wynik bitwy jest już dawno przesądzony. W onirycznej wędrówce przez "lęk człowieka" poruszają się po "cienkiej, patetycznej linii, która zakreśla nieskończoną i nieznaną ciszę". W tej ciszy i w wyobraźni rodzą się opowieści. Prowadzi ich cytat z wiersza i przekonanie, że istniejemy dopóty, dopóki trwają opowieści.

Słuchowisko ma cechy programowe, uznające metaforę jako sposób opowiadania świata. Czy świat realny różni się od snu na jawie i doświadczeń ludzkości, które przechowujemy w naszych pamięciach? Wszystko istnieje, tylko my tego nie dostrzegamy - odpowiadają bohaterowie słuchowiska "Głosy we mgle".

radio słuchowisko 1200 free
Słuchowisko w Jedynce

Utwór powstał dla teatru radiowego z inspiracji utworem "Källans återuppståndelse" Anny von Hausswolff, wierszem Waltera Ljungquista i muzyką Dmitrija Szostakowicza.

Realizacja połączyła mistrzów teatru radiowego z nową generacją twórców - w głównych rolach usłyszymy Annę Seniuk i Krzysztofa Szczepaniaka, a towarzyszyć im będą zarówno doświadczeni aktorzy jak i debiutanci w Teatrze Polskiego Radia. Do tych ostatnich zalicza się także reżyser, absolwent kursu reżyserii radiowej w Szkole Wajdy i Teatru Polskiego Radia.

***

"Głosy we mgle"

Scenariusz: Jarosław Banaś

Reżyseria: Marek Głuszczak

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Jarosław Banaś

Obsada: Anna Seniuk, Krzysztof Szczepaniak, Dorota Landowska, Marcin Troński, Jakub Zając, Mariusz Bonaszewski, Waldemar Barwiński, Jakub Kamieński, Lesław Żurek, Antonina Żbikowska, Jakub Lasota, Mateusz Grydlik, Milena Staszuk

***

Słuchowisko "Głosy we mgle" zostało wyemitowane w Programie 1 w czwartek (29.04) o godz. 21.05.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko