Premierowe słuchowisko "Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 07:30
O postaci Jana Bytnara, pseudonim "Rudy", można opowiadać na wiele sposobów. Niezwykle charyzmatyczny członek konspiracji, komendant hufca Ochota, szybko stał się jednym z czołowych wykonawców akcji "małego sabotażu".
Nagrywanie słuchowiska Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy
Nagrywanie słuchowiska "Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy"Foto: Wojciech Kusiński

Posłuchaj
45:34 _PR1_AAC 2021_05_06-21-08-18.mp3 "Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy" (Słuchowisko w Jedynce)

 

Mało kto pamięta, że skonstruowane przez Bytnara tzw. wieczne pióro służące do wykonywania napisów i rysunków na akcjach harcerzy było później powszechnie stosowane. Takim piórem Bytnar narysował w 1942 roku, w przeddzień święta 3 maja, dużą kotwicę - znak Polski Walczącej - na cokole pomnika Lotnika w Warszawie. To on zerwał hitlerowską flagę z gmachu warszawskiej Zachęty. Za takie czyny groziła wówczas kara śmierci.

23 marca 1943 roku został aresztowany przez gestapo, osadzony w więzieniu w Alei Szucha, gdzie był poddany bestialskim torturom. 26 marca 1943 roku, w trakcie przewożenia do więzienia na Pawiaku, został uwolniony w słynnej akcji pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Zmarł 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał podczas śledztwa.  

 

Gdy umierał miał 21 lat, ale już za życia był legendą. Aleksander Kamiński napisał w 1943 roku swą słynną książkę "Kamienie na szaniec", której jednym z bohaterów jest "Rudy". Słuchowisko "Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy" jest wspomnieniem o nim i skromnym hołdem oddanym w setną rocznicę jego urodzin.

***

Dobrosława Bałazy "Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Szczepaniak, Przemysław Wyszyński, Damian Kulec, Marta Kurzak, Mateusz Weber, Aleksandra Radwan, Zuzanna Galia, Robert Czebotar

*** 

Na słuchowisko "Czas bohaterstwa i grozy - Jan Bytnar Rudy" zaprosiliśmy w czwartek (6.05) tuż po godz. 21.00.