"Ludzie Cesarza" - słuchowisko Zygmunta Hübnera

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 09:20
W czwartkowy wieczór (27 maja) zaprosiliśmy do Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko Zygmunta Hübnera pt. "Ludzie Cesarza" - w adaptacji i reżyserii Jakuba Cumana. Sztuka z dialogami antycznych bohaterów osadzone zostały także w dwudziestowiecznych realiach przewodu sądowego. 
Kadr z nagrania słuchowiska Ludzie Cesarza
Kadr z nagrania słuchowiska "Ludzie Cesarza"Foto: W. Kusiński

"Ludzie Cesarza", tekst opublikowany w 1986 roku, to jedyny dramat autorstwa wybitnego reżysera i dyrektora teatrów Zygmunta Hübnera. Chociaż treść sztuki opowiada o wydarzeniach sprzed wieków, autor osadza akcję współcześnie, w konwencji rozprawy sądowej przed publicznością.

audiobook 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Ponadczasowe ujęcie mechanizmów sprawowania władzy i postaw tytułowych "Ludzi Cesarza" czynią z tej sztuki uniwersalną rozprawę o naturze ludzkiej, o ambicjach i namiętnościach wyzwalanych przez uzyskanie pływu na losy państwa oraz innych ludzi, a nade wszystko o niezmienności postaw i charakterów, które na przestrzeni wieków kształtują oblicza władców.

Słuchowisko w reżyserii Jakuba Cumana jest radiową premierą sztuki Zygmunta Hübnera.

***

Zygmunt Hübner "Ludzie Cesarza" 

Adaptacja: Jakub Cuman

Reżyseria: Jakub Cuman

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos

Obsada: Jan Englert, Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Gosztyła, Jerzy Schejbal i Andrzej Mastalerz.

kk 

Czytaj także

Stanisław Lem "Solaris". Słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 22:15
"Tymczasem to nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. (...) Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster". Słuchowisko "Solaris" Stanisława Lema w radiowej Jedynce. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowe słuchowisko "W imię ojca". Opowieść o Witoldzie Pileckim w 120. rocznicę urodzin [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 08:30
Program 1 Polskiego Radia zaprosił na słuchowisko poświęcone pamięci Witolda Pileckiego. 13 maja minęła 120. rocznica urodzin rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemalowane" - słuchowisko o współczesnym Wyspiańskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 22:12
Rok 2021, Kraków. Stanisław Wyspiański, zawieszony po śmierci gdzieś między światami, jeszcze nie przeszedł na "tamtą" stronę. Niespodziewanie zjawia się Dziennikarz z jego "Wesela". Słuchowisko Zuzanny Talar "Niemalowane" w reżyserii Michała Wdowiaka w radiowej Jedynce. Zapraszamy!
rozwiń zwiń