Tadeusz Konwicki "Bohiń". Słuchowisko w reż. W. Modestowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:42
"Bohiń" Tadeusza Konwickiego to jeden z najpiękniejszych romansów dworkowych, jakie powstały w polskiej literaturze powojennej. Jest także próbą (re)konstruowania opowieści o nieznanej pisarzowi babce, Helenie Konwickiej, pannie z podupadłego dworku na Wileńszczyźnie, która mieszka z ojcem od 1863 roku pogrążonym w milczeniu.
Słuchowisko Bohiń
Słuchowisko "Bohiń"Foto: Wojciech Kusiński/PR

POSŁUCHAJ W JEDYNCE OD 21!


numer 16 - teatr_2658.jpg
"Numer 16" - premierowe słuchowisko Rafała Wojasińskiego [POSŁUCHAJ]

- Przedzieram się przez zaułki czasu, przez drętwotę wyobraźni, przez moją własną rzekę jakiegoś bólu i muszę się przedostać na tamten brzeg, do mojej babki, Heleny Konwickiej, starzejącej się powoli panny w smutnym czasie, w posępnej epoce, w beznadziejnej chwili beznamiętnej historii, co płynie jak powódź za nami, obok nas, przed nami - pisze Tadeusz Konwicki, będący jednocześnie narratorem powieści.

Główny wątek powieści stanowi romans bohaterki z młodym Żydem, powracającym po tułaczce do pobliskiej mieściny. Trzydziestoletnia Helena Konwicka do momentu spotkania Eliasza Szyry siłą nawyku trwa w żałobie po narzeczonym, który poległ w powstaniu styczniowym.

Tadeusz Konwicki bardzo sugestywnie kreśli obraz Heleny, kobiety pięknej i wrażliwej, pełnej sprzecznych uczuć osobistych i równie sprzecznych zachowań społeczno-obywatelskich, zdeterminowanych trudną sytuacją narodową po powstaniu styczniowym.

***

Tadeusz Konwicki - "Bohiń"

Adaptacja: M. Rebzda

Reżyseria: W. Modestowicz

Realizacja akustysczna: A. Brzoska

Muzyka: P. Moss

***

Na słuchowisko "Bohiń" zapraszamy w niedzielę (6.06) po godz. 21.00.

DS

Czytaj także

Premierowe słuchowisko "W imię ojca". Opowieść o Witoldzie Pileckim w 120. rocznicę urodzin [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 08:30
Program 1 Polskiego Radia zaprosił na słuchowisko poświęcone pamięci Witolda Pileckiego. 13 maja minęła 120. rocznica urodzin rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemalowane" - słuchowisko o współczesnym Wyspiańskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 22:12
Rok 2021, Kraków. Stanisław Wyspiański, zawieszony po śmierci gdzieś między światami, jeszcze nie przeszedł na "tamtą" stronę. Niespodziewanie zjawia się Dziennikarz z jego "Wesela". Słuchowisko Zuzanny Talar "Niemalowane" w reżyserii Michała Wdowiaka w radiowej Jedynce. Zapraszamy!
rozwiń zwiń