Słuchowisko o kard. Stefanie Wyszyńskim - "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:55
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Tomasza Lerskiego pt. "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." poświęconego osobie Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego, jednego z największych pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, męża stanu, obrońcy praw człowieka, kawalera orderu Orła Białego, więźnia czasów stalinizmu, nie bez przyczyny nazywanego Prymasem Tysiąclecia.
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w KomańczyNAC
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy/NACFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
39:16 Słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." (Słuchowisko w Jedynce) Słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." (Słuchowisko w Jedynce)

 

To o nim w dniu swego wyboru na papieża powiedział Jan Paweł II: "Nie byłoby dziś na stolicy piotrowej tego papieża-Polaka, który pełen bojaźni Bożej, ale i ufności, rozpoczyna właśnie nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem! Gdyby nie było Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego okresu dziejów Kościoła w ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim Biskupim i Prymasowskim posługiwaniem. Dziękuję Tobie za to wielkie dobro, dla mnie, i dla Polski, umiłowany księże Prymasie!...".

wyszyński 1200.jpg
Prymas Stefan Wyszyński - serwis specjalny

Następca i osobisty sekretarz Wyszyńskiego, prymas Polski kard. Józef Glemp przekonany o świątobliwości jego życia, w 1988 roku podjął starania o wyniesienie go na ołtarze. W roku 2016 komisja teologiczna w Rzymie uznała jednomyślnie heroiczność cnót Prymasa Tysiąclecia, a dekret w tej sprawie podpisał papież Franciszek. Beatyfikacja prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego (i Matki Elżbiety Róży Czackiej) odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 


Czytaj także:


***

"Nie zapowiadałem się na tego, kim się stałem..." Tomasz Lerski

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski  

Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Julia Kołakowska, Mirosław Wieprzewski, Piotr Bajor, Robert Czebotar, Leszek Zduń

***

Data emisji: 12.09.2021 

Godzina emisji: 21.05

kk

Zobacz więcej na temat: Stefan Wyszyński słuchowisko

Czytaj także

Dopaść "Proroka". Jak komuniści inwigilowali prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:55
Tysiące stron akt, setki agentów SB, dziesiątki donosicieli. A także: notatki, raporty, podsłuchy czy zdjęcia i filmy operacyjne. Prymas Polski Stefan Wyszyński przez 35 lat swojej posługi był jedną z najbardziej inwigilowanych osób w komunistycznej Polsce. - Postrzegano go jako jednego z głównych wrogów władzy - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Polskie Radio włącza się w obchody

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 15:00
Polskie Radio zaprasza na transmisję wideo mszy świętej beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która jest odprawiana dziś (w niedzielę 12 września) od godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zapraszamy również na specjalne audycje poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Czackiej, oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. 
rozwiń zwiń