Słuchowisko "Dziady cz. I" Adama Mickiewicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 06:43
Niedokończona, nigdy niewystawiana w całości, część I "Dziadów" to najbardziej tajemniczy fragment słynnego dramatu Adama Mickiewicza. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska "Dziady cz. I" w reżyserii Andrzeja Seweryna. 
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
47:21 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_09_26 PR1_21_06_46_Słuchowisko_w_Jedynce.mp3 Słuchowisko "Dziady cz. I" Adama Mickiewicza (Słuchowisko w Jedynce)

 

schejbal jerzy Dziady 1200x660.jpg
II część "Dziadów" Adama Mickiewicza [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Dziady" część I zrealizował Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. 

Niedokończona, nigdy niewystawiana w całości, część I "Dziadów" to najbardziej tajemniczy fragment słynnego dramatu Adama Mickiewicza. Jego lektura to swego rodzaju studium pracy artysty nad dziełem, któremu z różnych przyczyn, nie dane było rozkwitnąć. Rozpoznajemy w utworze zaczątki motywów, które tak dobrze znamy z II, III czy IV części "Dziadów", widzimy bohaterów, którzy dopiero rodzą się w wyobraźni artysty...

Utwór powstawał prawdopodobnie na początku 1821 roku, a po raz pierwszy trafił do druku po śmierci Mickiewicza, w wydanym w Paryżu w 1860 roku podsumowaniu ważniejszych dzieł twórcy. Zawiera zbiór niepowiązanych ze sobą scen. Pierwsza część Dziadów może być traktowana jako początek lub zakończenie cyklu "Dziadów". 

Twórcy słuchowiska, pod przewodnictwem Andrzeja Seweryna, prowadzili słuchacza drogą przez labirynt myśli autora i ukazują piękno mickiewiczowskiego języka.


***

audiobook słuchanie muzyka 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Adam Mickiewicz "Dziady cz. I"

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka, śpiew oraz przygotowanie wokalne aktorów: Maniucha Bikont

Przy fortepianie: Adam Rossa

Komentarze: dr Tomasz Jędrzejewski

Współpraca artystyczna: Anna Skuratowicz

Obsada: Marta Alaborska, Maniucha Bikont, Dorota Bzdyla, Hanna Skarga, Tomasz Błasiak, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Krucz, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Jerzy Schejbal, Andrzej Seweryn, Przemysław Wyszyński.

Słuchowisko "Dziady cz. I" zostało wyemitowane na antenie Programu 1 w niedzielę (26.09) po godz. 21.00.


Czytaj także

Słuchowisko "Jeden Krok" Krzysztofa Bizio [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 22:10
"Jeden Krok" to słuchowisko drogi. Olaf, prowadzący bar przy jednym z przejść granicznych, zabiera podstępem w podróż swojego starszego kolegę. Ruszają w miejsce, w którym przed blisko pięćdziesięciu laty Władysław Stanisław odbywał zasadniczą służbę wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Rozprawa" według Stanisława Lema [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 07:16
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska pt. "Rozprawa" według Stanisława Lema w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 21:05
W Programie 1 Polskiego Radia nadaliśmy premierowe słuchowisko na podstawie powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego. Zapraszamy do słuchania
rozwiń zwiń