Co z obostrzeniami, również gospodarczymi? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:20
- W tej chwili żadnego kraju w Europie na to nie stać. Jeżeli będziemy reagowali, to oczywiście punktowo, w skali powiatowej. Mam nadzieję, że do takich obostrzeń nie dojdzie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Margy Crane

Waldemar Kraska PR1 1200.jpg
"Dzisiejsze dane to już bardzo szybko migająca czerwona lampka". Wiceminister zdrowia o wzroście zakażeń koronawirusem

Dopytywany o to, co oznacza reagowanie punktowo, sprecyzował, że będą to decyzje podejmowanie lokalnie przez stacje sanitarne.


Posłuchaj
00:16 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o obostrzeniach.mp3 Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o obostrzeniach (Sygnały Dnia/Jedynka)

Decyzje lokalne

- Te wszystkie miejsca, gdzie jest dużo osób, gdzie ludzie się gromadzą, są blisko siebie, to będzie lokalna decyzja stacji sanitarnych, np. dotycząca szkół, imprez, zgromadzeń – bardzo indywidualne decyzje, powiatami lub miastami - powiedział Waldemar Kraska. - Zobaczymy, jaka będzie sytuacja - dodał.

Poproszony o ocenę tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna po 1 listopada i czy wówczas należy spodziewać się skokowej liczby nowych przypadków, podkreślił, że jesteśmy w innej sytuacji niż rok temu.

szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Rada Medyczna zarekomendowała podawanie trzeciej dawki szczepionki. Sprawdź, dla kogo jest przeznaczona

- Wtedy nie było szczepionki, nie szczepiliśmy się. W tej chwili jest ileś osób, które są zaszczepione, które już przechorowały. Troszkę to już jest inna sytuacja epidemiologiczna. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy po 1 listopada ten wzrost nastąpi. Na pewno ta nasza mobilność, przemieszczanie się, nie będzie służyło poprawie sytuacji – mówił wiceminister.

Czytaj także:

- W tej chwili nie planujemy na Wszystkich Świętych żadnych obostrzeń – zaznaczył gość Programu 1.


pg

Czytaj także

Trzecia dawka szczepionki. Medycy i osoby powyżej 50. roku życia mogą już się rejestrować

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:17
Mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej, resort zdrowia rozpoczął wystawianie skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia i dla mających bezpośredni kontakt z pacjentem pracowników ochrony zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie szczepionka dla dzieci poniżej 12. roku życia? Prezes URPL wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 15:51
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że rejestracja przez Europejską Agencję Leków szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci między 5. a 12. rokiem życia jest spodziewana na przełomie października i listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasiewicz: ozdrowieńcy również powinni się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 21:30
- Zdarzają się niezaszczepieni ozdrowieńcy, którzy zachorowali drugi raz na COVID-19. W skali kraju to kilkanaście tysięcy osób w ciągu całej pandemii. To pokazuje, że ozdrowieńcy również powinni się szczepić - zaapelował szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.
rozwiń zwiń