Słuchowisko "Pora gniewu" wg niedokończonego dramatu K.K. Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 21:50
Zapraszamy na premierowe słuchowisko "Pora gniewu" w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Słuchowisko powstało na podstawie jedynego i niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Rękopis został odnaleziony w archiwach Biblioteki Narodowej.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: Aleksander Jalosinski/Forum

Niezatytułowany przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego utwór dramatyczny powstawał od 1942 roku i zachował się w rękopisie w zbiorach Biblioteki Narodowej. Jest dziełem wciąż mało rozpoznanym, lecz w dorobku poety istotnym ze względu na podjęcie nowej formy, a także moralne credo artysty, które można wyczytać z kart rękopisu. Rękopis składa się z niespełna 22 jednostronnie zapisanych kart. Utwór nie jest dokończony i posiada formę otwartą. Tekst zawiera liczne skreślenia i korekty, które dają wgląd w proces twórczy.

audiobook słuchanie muzyka 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

W niedokończonym utworze poeta nawiązuje do wielkiej tradycji polskiego dramatu: w centrum rozgrywanych wydarzeń znajduje się bowiem dobrze znany z tradycji romantycznej moment przemiany bohatera. Tak dobrze znane z liryki Baczyńskiego synestezyjne opisy i uzewnętrznienia stanów psychicznych są tłem dla rozgrywających się w dramacie "narodzin żołnierza" i "narodzin poety".


Posłuchaj
45:10 Słuchowisko "Pora gniewu" wg niedokończonego dramatu K.K. Baczyńskiego.mp3 Słuchowisko "Pora gniewu" wg niedokończonego dramatu K.K. Baczyńskiego (Jedynka)

 

Głównymi bohaterami są Jan i Piotr - odmiennie patrzący na kwestię udziału w wydarzeniach historycznych. Pierwszy z nich, poeta, z rezerwą odnosi się do formułowanej przez drugiego uwznioślenia czynu i siły. Na pogłoski o zbliżającej się wojnie reaguje niechętnie, ironicznie kwitując militarystyczne i aktywistyczne hasła. Piotr z kolei widzi w Janie pięknoducha, który nie jest zdolny pojąć roli mocy w życiu

Radio dla Ciebie jako pierwsze podjęło się realizacji radiowej adaptacji jedynego, niedokończonego dramatu poety.


Czytaj także:


baczyński wiki 1200.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński - serwis specjalny

***

Krzysztof Kamil Baczyński "Pora gniewu"

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Marcin Nierubiec

Obsada: Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Krzysztof Szczepaniak, Konrad Szymański, Zuzanna Saporznikow, Juliusz Godzina, Tomasz Osica.   

*** 

Słuchowisko "Pora gniewu" zostało wyemitowane w czwartek (28.10) tuż po godz. 21.00.

kk/ans 

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Kamil Baczyński

Czytaj także

Słuchowisko "Cygan z Różyca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:00
Bazar Różyckiego, zwany potocznie Różycem, to miejsce owiane legendą. Targowisko, założone jeszcze w XIX przez farmaceutę i inwestora Juliana Różyckiego, funkcjonowało przez dziesiątki lat jako mikrokosmos, świat zamknięty w kwartale kilku ulic warszawskiej Pragi. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Cygan z Różyca". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Kamila M. Banasiaka "Zabaweczka" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 06:40
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Kamila M. Banasiaka pt. "Zabaweczka" opowiadającego o życiu Józefa Boruwłaskiego (1739-1837), polskiego szlachcica, podróżnika oraz osoby niskorosłej. Swego czasu był on najpopularniejszym "dworskim karłem" goszczącym na dworach Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Wywiad" Jarosława Mikołajewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:50
Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Jarosława Mikołajewskiego pt. "Wywiad" w reżyserii Doroty Landowskiej. Występują: Mariusz Bonaszewski, Joanna Jeżewska i Milena Suszyńska. 
rozwiń zwiń