Słuchowisko "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 21:52
Słuchowisko Dobrosławy Bałazy "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej" jest próbą opowiedzenia o postaci poetki w nieco inny sposób niż ten, do którego przyzwyczaili się uczniowie lub słuchacze jej najbardziej znanych utworów, wykonywanych na przykład przez Ewę Demarczyk. 
Kadr z nagrania słuchowiska Biografia
Kadr z nagrania słuchowiska "Biografia"Foto: M. Rebzda

Posłuchaj
37:53 Słuchowisko Dobrosławy Bałazy "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej" Słuchowisko Dobrosławy Bałazy "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej" (Jedynka)

 


audiobook słuchanie muzyka 1200 free
Słuchowiska w Programie 1

Czytelnicy poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej znają ją głównie jako poetkę piszącą o miłości, której nie interesuje nic oprócz egzaltowanych uniesień. Są w błędzie... II wojna światowa i przymusowa emigracja spowodowały u polskiej Safo ogromną przemianę. Przemianę zauważalną w jej twórczości, nastawieniu do ludzi, w postrzeganiu świata. Nagle ta poetka miłości stała się chłodną dokumentalistką swej emigracyjnej egzystencji naznaczonej chorobą, z którą przegrała 9 lipca 1945 roku.

Zamierzeniem głównym słuchowiska stało się ukazanie poetki na tle wydarzeń historycznych, które wstrząsnęły Europą i na zawsze zmieniły jej oblicze. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska z niezwykłą przenikliwością potrafiła to ocenić i opisać w swojej poezji. W słuchowisku występują znakomici aktorzy, a muzyka stanowi oryginalną próbę oddania nastroju, jest niepowtarzalną improwizacją fortepianową jej twórcy - Mariana Szałkowskiego.


*** 

Dobrosława Bałazy "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Marta Kurzak, Ewa Serwa, Mirosław Wieprzewski, Julia Kołakowska-Bytner, Michał Podsiadło, Przemysław Wyszyński

***

Słuchowisko "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej" zostało wyemitowane w czwartek (4.11) tuż po godz. 21.00.

kk/ans 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko

Czytaj także

Słuchowisko "Cygan z Różyca" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 22:00
Bazar Różyckiego, zwany potocznie Różycem, to miejsce owiane legendą. Targowisko, założone jeszcze w XIX przez farmaceutę i inwestora Juliana Różyckiego, funkcjonowało przez dziesiątki lat jako mikrokosmos, świat zamknięty w kwartale kilku ulic warszawskiej Pragi. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Cygan z Różyca". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Kamila M. Banasiaka "Zabaweczka" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 06:40
Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Kamila M. Banasiaka pt. "Zabaweczka" opowiadającego o życiu Józefa Boruwłaskiego (1739-1837), polskiego szlachcica, podróżnika oraz osoby niskorosłej. Swego czasu był on najpopularniejszym "dworskim karłem" goszczącym na dworach Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Wywiad" Jarosława Mikołajewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:50
Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Jarosława Mikołajewskiego pt. "Wywiad" w reżyserii Doroty Landowskiej. Występują: Mariusz Bonaszewski, Joanna Jeżewska i Milena Suszyńska. 
rozwiń zwiń