Premierowe słuchowisko "Wybór" o Tytusie Chałubińskim [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:01
W słuchowisku "Wybór" przenosimy się do XIX-wiecznej Warszawy. Akcja toczy się w czasie burzliwych i dramatycznych miesięcy: od października 1861 roku, gdy wprowadzony został stan wojenny, do powstania styczniowego. Głównym bohaterem jest doktor Tytus Chałubiński, 40-letni wówczas, sławny warszawski lekarz, profesor Akademii Medyko-Chirurgicznej, następnie współtwórca i profesor Szkoły Głównej Warszawskiej. 
Nagranie słuchowiska Wybór
Nagranie słuchowiska "Wybór"Foto: W. Kusiński

Ważną rolę grają tu też: jego straszy kolega, doktor Wiktor Szokalski, ojciec polskiej okulistyki, w młodości uczestnik powstania listopadowego oraz młody asystent doktora Chałubińskiego, doktor Ignacy Baranowski. Wszyscy trzej, znakomicie wykształceni, należeli do elity inteligencji warszawskiej tamtego okresu, a ich poglądy i postawy znane są z ich pamiętników.


Posłuchaj
39:36 Słuchowisko "Wybór" o Tytusie Chałubińskim w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej (Jedynka) Słuchowisko "Wybór" o Tytusie Chałubińskim w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej (Jedynka)

 

Autentyczną postacią jest także 30-letnia żona doktora Chałubińskiego Anna z Leszczyńskich Chałubińska, z ziemiańskiej rodziny. Tu - jako typowa dla tamtej epoki i jej środowiska - pełna zapału polska patriotka i gorliwa katoliczka. W słuchowisku pojawiają się także postacie fikcyjne, ale typowe dla środowiska plebejskiej Warszawy - Marysia, niania dzieci Chałubińskich i Józek - jej narzeczony, następnie mąż, działacz Organizacji Miejskiej "czerwonych" i uczestnik powstania styczniowego.

Słuchowisko łączy cechy dokumentu z fikcją literacką, zgodną z realiami epoki i wiedzą o tamtych czasach, a dotyczy problemów najistotniejszych, także w innych okresach historii Polski: pytania - bić się czy nie bić? Jakie drogi do niepodległości należy wybierać? Co jest zdradą? Pozwala dyskutować nad tym, jaki jest najlepszy wybór.

*** 

Barbara Petrozolin-Skowrońska, autorka utworu scenicznego pt. "Wybór albo miłość i zdrada", który stał się podstawą tego słuchowiska, jest także autorką książki "Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego" (wyd. 2, Iskry, 2020).

Czytaj także:

*** 

Barbara Petrozolin-Skowrońska "Wybór"

Adaptacja: Barbara Petrozolin-Skowrońska, Maria Marcinkiewicz-Górna

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Andrzej Ferenc, Dorota Landowska, Paweł Pabisiak, Krzysztof Szczepaniak, Justyna Kowalska, Radomir Rospondek

*** 

Słuchowisko "Wybór" zostało wyemitowane w czwartek (2.12) tuż po godz. 21.00 w Programie 1. 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko

Czytaj także

Napoleon w Warszawie - słuchowisko "Hałastra" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego "Hałastra" w reżyserii Adama Wojtyszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Anety Wróbel "Kobra. Ostre emocje" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:20
Jak wiadomo, największe zbrodnie dzieją się na styku sztuki, miłości i przy użyciu sprzętów ogrodowych... Budzące ostre emocje morderstwo rozgrywa się bowiem na wernisażu znanej artystki Samsary, w którą wcieliła się debiutująca Anna Molgo. Zapraszamy do Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko Anety Wróbel pt. "Kobra. Ostre emocje" w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Roman i Julia, czyli historia romansu mojej babci" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 06:45
Julia to emerytka z wielkim sercem i duszą nastolatki. Pełni rolę darmowej pomocy domowej, eksploatowanej przez córkę i zięcia. Bez protestów zgadza się na swój marny los, dopóki na jej drodze nie stanie Roman, mężczyzna, który okaże jej szacunek a z czasem - miłość.
rozwiń zwiń