Hołd dla przedwojennych uczestników Konkursu Chopinowskiego. Słuchowisko "Nokturn na cztery ręce" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:35
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta pt. "Nokturn na cztery ręce" w reżyserii Tomasza Zacharewicza.
Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Wakuliński
Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof WakulińskiFoto: W. Kusiński

Posłuchaj
45:27 Jedynka/Słuchowisko - 5.12.2021 Nokturn na cztery ręce Słuchowisko "Nokturn na cztery ręce" Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta (Słuchowisko w Jedynce)

 

Niedawno zakończył się XVIII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina. Jest to największe wydarzenie muzyczne w kraju, o bardzo długiej tradycji, sięgającej już blisko stu lat. W roku 1943 konkurs nie odbył się z powodu najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę. 27 września 1939 roku wspaniały budynek Filharmonii Warszawskiej legł w gruzach pod bombami niemieckiego Luftwaffe. Wielu uczestników i uczestniczek konkursu zginęło, głównie podczas Holocaustu.

Najokrutniej los zadrwił sobie z Róży Etkin. Debiutowała przed publicznością, mając lat dwanaście, a jako piętnastolatka wystąpiła w stołecznej Filharmonii z orkiestrą pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. Nic więc dziwnego, że znalazła się w polskiej ekipie w pierwszym Konkursie Chopinowskim w roku 1927.

W okupowanej Warszawie żyła z lekcji muzyki, potem trafiła do getta. W czerwcu 1942 roku udało jej się razem z mężem przedostać na stronę „aryjską”. Pomocną dłoń wyciągnęli znajomi muzycy. Para ukrywała na Żoliborzu. Tam też przetrwała całe Powstania Warszawskie. Po jego kapitulacji zdecydowała się zostać w ruinach, licząc na rychłe przybycie Armii Czerwonej i ocalenie. Tymczasem front zatrzymał się na Wiśle.


Czytaj również:

W zamaskowanej piwnicy zburzonej willi przy ul. Fortecznej, w straszliwych warunkach zimowych oboje przebywali do 16 stycznia 1945 roku. Niemcy wytropili ich i zamordowali na kilkanaście godzin przed zajęciem zgliszcz lewobrzeżnej Warszawy przez Sowietów... Róża Etkin oraz inni uczestnicy Konkursu Chopinowskiego - tak mocno związani przed wojną również z Polskim Radiem - którzy zginęli z rąk Niemców lub zmarli w wyniku wojennych przeżyć, będą bohaterami słuchowiska Tomasza Lerskiego i Tomasza Zaperta pod tytułem "Nokturn na cztery ręce". Jest ono hołdem dla wielkości talentów wybitnych jednostek, unicestwionych beznamiętnie przez hitlerowską machinę śmierci.  

***

Tomasz Lerski, Tomasz Zapert "Nokturn na cztery ręce"

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Damian Kulec, Krzysztof Wakuliński, Joanna Pach-Żbikowska, Dariusz Wnuk, Robert Czebotar, Andrzej Ferenc, Marek Barbasiewicz, Katarzyna Dąbrowska, Dorota Landowska, Piotr Grabowski, Piotr Bajor, Włodzimierz Press.

***

Słuchowisko "Nokturn na cztery ręce" zostało wyemitowane w niedzielę (05.12) tuż po godz. 21.00. 

Zobacz więcej na temat: słuchowisko

Czytaj także

Słuchowisko "Master's Dream - czyli marzenie (sen) mistrza!" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 09:00
Zapraszamy na premierowe słuchowisko Jolanty Ptaszyńskiej "Master's Dream - czyli marzenie (sen) mistrza!" w reżyserii autorki. W obsadzie - Anna Cieślak i Piotr Fronczewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoleon w Warszawie - słuchowisko "Hałastra" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego "Hałastra" w reżyserii Adama Wojtyszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko Anety Wróbel "Kobra. Ostre emocje" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:20
Jak wiadomo, największe zbrodnie dzieją się na styku sztuki, miłości i przy użyciu sprzętów ogrodowych... Budzące ostre emocje morderstwo rozgrywa się bowiem na wernisażu znanej artystki Samsary, w którą wcieliła się debiutująca Anna Molgo. Zapraszamy do Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko Anety Wróbel pt. "Kobra. Ostre emocje" w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń