"Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia". Słuchowisko o francuskiej pieśniarce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 07:55
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Joanny Rawik pt. "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej i Anny Skuratowicz.
Joanna Rawik
Joanna RawikFoto: W. Kusiński

Monodram "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia" to autorska opowieść Joanny Rawik o francuskiej pieśniarce. Rawik w swojej karierze estradowej wielokrotnie wykonywała utwory Edith Piaf. Ukształtowana przez kulturę francuska potrafiła odnaleźć w twórczości Piaf bliskie sobie nuty, a także docenić jej wielkość i rzeczywiste znaczenie dla tej kultury. Piaf stała się dla Joanny Rawik wzorem nie tylko artystycznym, ale także życiowym.

Po latach Rawik przygotowała cykl audycji radiowych na temat Piaf, które zostały wyemitowane w radiowej Jedynce w latach 80. Na podstawie siedemnastu 45-minutowych odcinków powstała pierwsze książka biograficzna o Piaf - "Hymn życia i miłości". Później wyszła druga wersja biografii francuskiej artystki autorstwa Rawik zatytułowana właśnie "Ptak smutnego stulecia".

Monodram wprost odwołuje się do rzeczywistych wydarzeń z życia Piaf, a wzbogacony został o kilka jej utworów w wykonaniu Joanny Rawik. Artystce podczas nagrania słuchowiska towarzyszył pianista Marcin Mazurek.

*** 

Joanna Rawik "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia"

Reżyseria: Aleksandra Głogowska, Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Joanna Rawik

***

Słuchowisko "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia" zostało wyemitowane w Programie 1 w niedzielę (19.12) po godz. 21.00.

Posłuchaj
47:01 "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia". Słuchowisko o francuskiej pieśniarce [POSŁUCHAJ] "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia". Słuchowisko o francuskiej pieśniarce [POSŁUCHAJ]

 

***

Produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży zajmuje się Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem, od 1992 roku, jest Janusz Kukuła. 

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Tegoroczna gala odbyła się 6 grudnia.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Czytaj także

Randka wielkomiejskich trzydziestolatków. Słuchowisko pt. "Poranek" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 21:53
Pierwsza randka wielokomiejskich trzydziestolatków kończy się wspólnie spędzoną nocą. Niezręczna, poranna rozmowa przeradza się w dyskusję o sprawach najważniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się oszukać przeznaczenie? Słuchowisko "Gra w życie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 07:19
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowisko Maxa Frischa pt. "Gra w życie" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. 
rozwiń zwiń