"Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 22:00
Trzydziestoletni artysta, rozwijający swoje tajemnicze teorie i powoli przygotowujący się do bliżej nieokreślonego w czasie życiowego startu, mieszkający z mamą, która utrzymuje go z robótek na drutach. Matka gotowa na wszelkie poświęcenia, by odpowiednio zainwestować w syna, choć jednocześnie niewierząca w sens tych inwestycji. Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Matka" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Matka
Kadr z nagrania słuchowiska "Matka"Foto: Wojciech Kusiński / PR

Słuchowisko "Matka" to także zaborcza miłość i pełne żalu wyrzuty. Rozpacz i alkoholizm. Rozwiązłość i narkotyki.

Choć to "pigułkowy" opis treści dramatu Witkacego napisanego blisko sto lat temu, brzmi znajomo - jak obraz z życia trzydziestolatków i ich rodziców w dzisiejszej Polsce. Dziś "Matka" brzmi tak aktualnie, jak nigdy dotąd. Tak też zabrzmi najnowsze słuchowisko w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego, które nie tylko rzuca nowe światło na ten dramat, ale także każe inaczej spojrzeć na Witkacego - jako na twórcę trzeźwego, twardo stąpającego po ziemi i krytycznie opisującego rzeczywistość.

W roli tytułowej Danuta Stenka, Krzysztof Szczepaniak jako Leon. W pozostałych rolach: Marek Barbasiewicz, Nina Czerkies, Edyta Januszewska, Teresa Kowalik, Marta Lipińska, Sylwester Maciejewski, Andrzej Mastalerz, Włodzimierz Press, Kamil Pruban i Krzysztof Tyniec.

***

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Matka"

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski

Współpraca: Lena Michajłów

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: Danuta Stenka, Krzysztof Szczepaniak, Edyta Januszewska, Krzysztof Tyniec, Andrzej Mastalerz, Nina Czerkies,  Marek Barbasiewicz, Marta Lipińska, Włodzimierz Press, Sylwester Maciejewski, Kamil Pruban, Teresa Kowalik

***

Słuchowisko "Matka" zostało wyemitowane w czwartek (30.12) tuż o godz. 21.00.


Posłuchaj
45:58 Jedynka-30-12-2022-słuchowisko-w-jedynce.mp3 Stanisław Ignacy Witkiewicz "Matka". Posłuchaj premierowego słuchowiska (Jedynka)

 

***

Produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży zajmuje się Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem, od 1992 roku, jest Janusz Kukuła. 

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Tegoroczna gala odbyła się 6 grudnia.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Czytaj także:

Czytaj także

Czy da się oszukać przeznaczenie? Słuchowisko "Gra w życie" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 07:19
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowisko Maxa Frischa pt. "Gra w życie" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia". Słuchowisko o francuskiej pieśniarce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 07:55
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Joanny Rawik pt. "Edith Piaf - Ptak smutnego stulecia" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej i Anny Skuratowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak wyglądała rozmowa Heroda z Malkate? Zapraszamy na słuchowisko "Goście w pałacu"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 08:45
Zapraszamy na premierowe słuchowisko Piotra Biesa pt. "Goście w pałacu" w reżyserii Kamila Marii Banasiaka.
rozwiń zwiń