400-lecie urodzin Moliera. Słuchowisko "Chory z urojenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 06:25
Z okazji 400. rocznicy urodzin Moliera w Programie 1 wyemitowaliśmy premierowe słuchowisko pt. "Chory z urojenia" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy reżyser zaprosił wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. 
Kadr z nagrania słuchowiska Chory z urojenia
Kadr z nagrania słuchowiska "Chory z urojenia"Foto: W. Kusiński

W tym roku mija 400 lat od urodzin Jeana Baptisty Poqueleina, czyli Moliera, jednego z największych twórców w dziejach teatru. To okazja, żeby przedstawić w radiowym teatrze ostatnią jego komedię, czyli "Chorego z urojenia".

Czy w naszych czasach, czasach komputerów, internetu, telefonów komórkowych, izolacji i niepewności wywołanych pandemią koronawirusa, globalnym zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, inflacją, migracją, dehumanizacją, dominacją kultury obrazkowej, zubażającej naszą wyobraźnię, jest jeszcze miejsce na komedie Moliera? Czy ludzka psychika i wrażliwość zmieniła się tak bardzo w ciągu 400 lat?

Molier w swoich komediach stworzył całą galerię typów ludzkich, tropiąc nasze przywary, śmieszności, wady, głupotę, chciwość i wiarołomność, ale także miłość i dobroć, przywiązanie i przyjaźń. Czy radiowy teatr, wymagający od słuchacza zwolnienia tempa, skupienia, wrażliwości na słowo i wymagający wyobraźni, jest jeszcze miejscem, w którym można przywołać i ożywić ponadczasowe molierowskie przypowieści, pełne humoru, zabawnej intrygi, kolorowe bogactwem typów, poruszające refleksją nad ludzkimi namiętnościami, przywarami i słabościami?

Sądzimy, że TAK!

Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym radiowym teatrze - adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz spróbował zmieścić w 50 minutach ostatnią komedię Moliera "Chorego z urojenia" i nie jest to próba bicia jakiegoś rekordu, a tylko konieczność wynikająca z szalonego przyśpieszenia tempa życia w naszych czasach i skróconymi możliwościami percepcji słuchaczy.

Do współpracy reżyser zaprosił wspaniałych artystów, aktorów: Leona Charewicza, Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak, Olgę Sarzyńską, Aleksandrę Radwan, Jakuba Kordasa, Jarosława Gajewskiego, Piotra Bajora, Szymona Kuśmidera, Antoniego Pawlickiego i Krzysztofa Gosztyłę. Kierownictwem produkcji zajęli się Teresa Skoczylas i Mateusz Wyderka, muzykę stworzyła Renata Baszun, a całość zrealizował dźwiękowo Maciej Kubera. 


Posłuchaj
51:17 [ PR1]PR1 (mp3) 2022_01_16 PR1_21_05_49_Słuchowisko_w_Jedynce.mp3 Słuchowisko Moliera pt. "Chory z urojenia" w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza (Słuchowisko w Jedynce)

 

*** 

Molier "Chory z urojenia" 

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Teresa Skoczylas, Mateusz Wyderka

Obsada: Leon Charewicz, Marian Opania, Ewa Konstancja Bułhak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Radwan, Jakub Kordas, Jarosław Gajewski, Piotr Bajor, Szymon Kuśmider, Antoni Pawlicki, Krzysztof Gosztyła

***

Słuchowisko "Chory z urojenia" wyemitowaliśmy w niedzielę (16.01) tuż po godz. 21.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Molier

Czytaj także

"Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 09:00
Któż nie zna utworów: "Tango milonga", "Ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos" albo "Mały, biały domek"? To piosenki, które wykonywał najsłynniejszy baryton liryczny, który pierwsze triumfy święcił w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Michała Fogga "Imieniny Pana Miecia" w reżyserii Dobrosławy Bałazy. W obsadzie m.in. Kazimierz Kaczor i Marta Lipińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozwól, że Ci opowiem". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 22:00
"Mam troje dzieci: Zosia 18 lat, Hela 16 lat, Franek 13… i jest jeszcze jedno. Nieplanowane. Niewyczekiwane. I zupełnie niechciane. Ma na imię Elżbieta, a właściwie jest Elą. Niepewnie stawia kroki i nosi pieluchę. Ma 74 lata. Jest moją mamą". Tak zaczyna się bardzo osobiste słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Pozwól, że Ci opowiem" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakryte" - słuchowisko inspirowane kobietami i aktorkami Ingmara Bergmana [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 22:00
Jest to historia miłosna. Pełna żalu, bólu, przemocy fizycznej i psychicznej oraz braku wzajemnego zrozumienia opowieść o dwójce utalentowanych artystów. Głównymi bohaterami są Ruth i Henryk. Ruth jest młodą, wchodzącą w życie aktorką, a Henryk dojrzałym mężczyzną o bogatej przeszłości, reżyserem o międzynarodowej sławie. Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Doroty Landowskiej pt. "Zakryte", w reżyserii autorki.
rozwiń zwiń