"Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 21:55
W słuchowisku poetyckim "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego", według scenariusza i w reżyserii Przemysława Ostrowskiego, przedstawiliśmy historię powstania listopadowego. Wiersze napisane przez poetów-powstańców ukazują emocje towarzyszące od przedednia wybuchu powstania, aż do wyjścia wojsk powstańczych z granic zaboru rosyjskiego - do Prus i Austrii.
Kadr z nagrania słuchowiska Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego
Kadr z nagrania słuchowiska "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego"Foto: Wojciech Kusiński/PR

W słuchowisku "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego" przedstawiliśmy pełne entuzjazmu, ale też i obaw, wiersze napisane przez poetów-powstańców wyrażające odwagę i strach. Ta poetycka kronika powstania to przede wszystkim opowieść o tym, co najbardziej ludzkie: życie i śmierć, miłość, lęk oraz nadzieja, której różne odcienie są odmalowywane na tle wydarzeń z lat 1830-1831.

Obok wierszy poetów-powstańców Dominika Magnuszewskiego, Stefana Garczyńskiego, Franciszka Kowalskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Konstantego Gaszyńskiego, usłyszeliśmy także wiersze dwóch wielkich wieszczów - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego - będące reakcją na powstanie listopadowe.


Posłuchaj
39:19 "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego". Premierowe słuchowisko "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego". Premierowe słuchowisko

 

Przemysław Ostrowski "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego"

Reżyseria: Przemysław Ostrowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Wiersze czytają: Natalia Kaja Chmielewska, Paweł Krucz, Tomasz Marzecki, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak

Posłuchaj także:


*** 

Na premierę słuchowiska "Ulice Jerozolimy" zaprosiliśmy do radiowej Jedynki w czwartek (21.04) tuż po godz. 21.00.

DS/mg

Czytaj także

Słuchowisko "Kiedy powraca deszcz". Opowieść z Ukrainy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 21:58
"Kiedy powraca deszcz" to radiowa adaptacja dramatu Nedy Neżdany w reżyserii Karoliny Kirsz. Zaprezentowaliśmy ją w ramach cyklu "Współczesna dramaturgia Ukrainy". Wystąpili m.in. Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ulice Jerozolimy". Cztery kobiety, które widziały Mękę Pańską [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 21:45
Dwadzieścia wieków temu między wieloma świadkami były cztery kobiety, które widziały to, co wydarzyło się na Golgocie. W Wielkanoc w radiowej Jedynce wysłuchaliśmy premierowego słuchowiska Piotra Biesa pt. "Ulice Jerozolimy". Reżyseria: Aleksandra Głogowska. W rolach głównych: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Elżbieta Nagel, Dorota Landowska i Katarzyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń