"Równina". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 06:20
"Równina" jest dystopiczną opowieścią o trzech wędrowcach przemierzających "ziemię jałową" po katastrofie wywołanej przez ludzi. Ślepy Per, niemy Ior i kulawy Zar ocaleli po to, żeby się spotkać gdzieś na tytułowej równinie i iść dalej razem.
Kadr z nagrania słuchowiska Równina
Kadr z nagrania słuchowiska "Równina" Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Po co? Dokąd? Sens wędrówki odsłania się przed nimi stopniowo, a po drodze muszą zejść do głębokich pokładów pamięci i sumienia. Jednocześnie docierają do miejsca opisanego przez Thomasa Manna w „Czarodziejskiej górze”, miejsca symbolizującego chore serce cywilizacji. Ten dramat mimo wszystko niesie jednak nadzieję, która materializuje się w finale.


Posłuchaj
42:18 Słuchowisko "Równina" w reżyserii Waldemara Modestowicza (Jedynka) Słuchowisko "Równina" w reżyserii Waldemara Modestowicza (Jedynka)

  

Jarosław Jakubowski „Równina”

Adaptacja: Waldemar Modestowicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Halina Łabonarska, Mariusz Bonaszewski, Leon Charewicz, Sławomir Grzymkowski

Na fujarce grał: Aleksander Golor - Baszun

Słuchowisko "Równina" zostało wyemitowane w niedzielę (08.05) tuż po godz. 21.00 na antenie Programu 1. 

***

Produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży zajmuje się Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła. 

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Niedawna gala odbyła się 6 grudnia.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko