Premierowe słuchowisko "Sanatorium pod klepsydrą" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 07:48
- Zbiór opowiadań Brunona Schulza ukazał się w 1937 roku, a brzmi jakby był napisany nie dzisiaj, nie wczoraj, ale za sto lat, które dopiero nadejdą - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła - autor adaptacji i reżyser słuchowiska.
Katarzyna Dąbrowska
Katarzyna DąbrowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Sanatorium pod klepsydrą" to cykl opowieści snutych przez Józefa – alter ego pisarza – który był też głównym bohaterem "Sklepów cynamonowych". Teraz jednak Józef bywa nie tylko dzieckiem, ale też młodzieńcem i dorosłym mężczyzną. 

Schulz kreuje świat pełen barw, dźwięków, zapachów, tworząc rozmaite wariacje na temat domu rodzinnego, sklepów w miasteczku, jego mieszkańców, przeżywanej przez nich pracy i świąt. Mistrzostwo Schulza polega na powiązaniu życia bohatera ze światem mitów – antycznych, biblijnych, zakorzenionych w kulturze od zawsze.

Niezwykły świat Brunona Schulza

Rzeczywistość swobodnie miesza się ze światem fantazji. Przedmioty nabierają właściwości istot żywych, a zwierzęta uzyskują cechy ludzkie. Opoką trwałości świata jest dom rodzinny i sklep prowadzony przez ojca – postaci niezwykle ważnej dla Schulza.

- Niezwykły świat, który inspiruje już tyle pokoleń i chyba będzie tak zawsze - mówi Janusz Kukuła. 

Bruno Schulz – wybitny polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki. Nauczyciel rysunku, autor dwóch zbiorów opowiadań, które zapewniły mu trwałe miejsce w dziejach literatury. Urodzony 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu. Zastrzelony przez gestapowca w listopadzie 1942 r. na ulicy swojego rodzinnego miasta.


Posłuchaj
38:47 Jedynka/Słuchowisko w Jedynce - 22.05.2022.mp3 "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza. Słuchowisko w reżyserii Jerzego Kukuły (Słuchowisko w Jedynce)

 

Czytaj też:

***

Bruno Schulz "Sanatorium pod klepsydrą"

Adaptacja: Janusz Kukuła

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka 

Obsada:

Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Ferenc, Janusz Kukuła

***

Na słuchowisko "Sanatorium pod klepsydrą" zaprosiliśmy w niedzielę (22.05) tuż po godz. 21.00.

ans/mg

Czytaj także

"Dlaczego mi to robisz?" Słuchowisko Anny Mentlewicz

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 22:00
W radiowej Jedynce premiera słuchowiska Anny Mentlewicz pt. "Dlaczego mi to robisz". Słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła, w roli głównej usłyszymy Andrzeja Ferenca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" Tomasza Lerskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:00
W "Wieczór ze słuchowiskiem" wysłuchaliśmy sztuki "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" Tomasza Lerskiego w reżyserii Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń