"Muzeum nie może być historycznym parkiem rozrywki"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 15:23
- Muzeum powinno pokazywać wzory, za którymi chcielibyśmy podążać - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki.
Audio
  • Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki o misji placówki (Wieczór z historią/Jedynka)
Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki
Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol NawrockiFoto: PAP/Adam Warżawa

- Muzeum nie może być historycznym parkiem rozrywki, musi mieć też swoją misję. Nie może być tak, że odwiedzający, który przychodzi do muzeum o tematyce wojennej wychodzi wyłącznie z poczuciem wszechogarniającego zła. Wojna jest oczywiście zła, ale w tym fatalnym okresie były postacie, które zachowywały się w sposób szczególny - bohaterowie - wskazał w audycji "Wieczór z historią" Karol Nawrocki. 

- My, Polacy, jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że zapis II wojny światowej - i to wszystko, do czego doszło w latach 1939-1945 - pokazał, że nie mamy się czego wstydzić (...) Stoimy przed koniecznością pokazania prawdy historycznej. Nie musimy tej polityce historycznej pomagać w sposób szczególny - wystarczy w sposób obiektywny pokazać doświadczenie Polaków w czasie II wojny światowej - podkreślił gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy o tym, jak mówić o historii młodym ludziom i jak prowadzić politykę historyczną.

***

Zapraszamy twórców muzyki i pieśni patriotycznych do nadsyłania swoich dzieł do radiowej Jedynki. Te najlepsze będą prezentowane na antenie w audycji "Tu jest muzyka" - "Wieczór z historią".

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w ramach pasma "Tu jest muzyka"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 23.10

kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mścisław Lurie. Ocalał z rzezi Woli... w łonie matki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:00
- Dziennikarze, historycy, prawnicy najpierw nazwali mamę warszawską Niobe, a po krótkich sporach wewnątrz ich klubu dyskusyjnego została polską Niobe - mówi o swojej matce bohater audycji.
rozwiń zwiń