Audycja poświęcona pamięci Romualda Lipko

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
Romuald Lipko był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI wieku, współtwórcą i kreatorem zespołu Budka Suflera, autorem wielu polskich przebojów. Zmarł 6 lutego.
Audio
  • Audycja poświęcona pamięci Romualda Lipko (Tu jest muzyka/Jedynka)
Romuald Lipko
Romuald LipkoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Budce Suflera Romuald Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów zespołu, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych.

Lipko komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") czy Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").

Od 2015 roku Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował tworząc nowe projekty muzyczne.

W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za Ostatni Grosz 2020". 

We wrześniu 2019 roku Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą - podkreślał - wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

Muzyk został pochowany w środę w Lublinie. Mszy św. w archikatedrze lubelskiej przewodniczył metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik. Kondukt żałobny odprowadził zmarłego na lubelski cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie ciało artysty zostało złożone w grobie. Żegnali go licznie wielbiciele jego twórczości, artyści i mieszkańcy Lublina.

***

Tytuł audycji: Tu jest muzyka

Prowadzili: Leszek Gnoiński i Kamil Wicik

Data emisji: 15.02.2020 

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Nie żyje Romuald Lipko. Współzałożyciel Budki Suflera odszedł w wieku 69 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 07:59
W wieku 69 lat zmarł Romuald Lipko, lider Budki Suflera. O śmierci muzyka zespół poinformował na Facebooku w nocy z czwartku na piątek. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Romualdzie Lipce

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 23:59
Audycja w całości poświęcona pamięci i twórczości zmarłego 6 lutego Romualda Lipki. W pierwszej godzinie opowiadał o nim Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumy na pogrzebie Romualda Lipki. Muzyka pożegnała rodzina, przyjaciele i fani

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:34
Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego 6 lutego muzyka Romualda Lipki, współtwórcy zespołu Budka Suflera. Następnie kondukt żałobny przeszedł na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie artysta został pochowany.
rozwiń zwiń