Koncert inauguracyjny Festiwalu "Nowa Tradycja" [POSŁUCHAJ - ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 21:00
Rozpoczął się Festiwal "Nowa Tradycja" 2021, organizowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. Koncert inauguracyjny, którego można było wysłuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia, zagrała Fanfara Awantura, czyli najprawdziwsze polskie techno o orkiestrowej mocy. 

Festiwal organizowany jest od 1998 roku z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowy cel to aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą.

Posłuchaj
47:42 2021_05_13 20_05_47_PR1_Tu_jest_muzyka.mp3 Koncert inauguracyjny Festiwalu "Nowa Tradycja" (Jedynka/Tu jest muzyka)

W tym roku festiwal odbywa się w dniach 13-16 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w innej, dostosowanej do potrzeb sanitarnych formule on-line.

Prawdziwie Polskie Techno -  Michał Fetler  -  Fanfara Awantura 1200.jpg
Prawdziwie Polskie Techno. Orkiestra dęta z siłą rave'u

Koncert inauguracyjny Festiwalu "Nowa Tradycja" 2021 zagrała Fanfara Awantura. Polskie melodie ludowe w rytmach techno, rave, czy psytrance, zagrane przez orkiestrę dętą były punktem wyjścia grupy do projektu zrealizowanego na 25. urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej w 2019 roku. Album, który powstał na podstawie tego materiału - "Prawdziwie Polskie Techno" - zdobył trzecią nagrodę w konkursie na Fonogram Roku 2020.

Odbiorcy mogli nie tylko usłyszeć ten niecodzienny występ folkowy na antenie radiowej Jedynki, ale też mogli zobaczyć go w wersji wideo na Facebooku festiwalu i w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 

14 i 15 maja odbędzie się Konkurs Muzyki Folkowej, który jest główną częścią Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W tym roku spośród 109 nadesłanych zgłoszeń do finału zakwalifikowanych zostało 12 wykonawców: Daj Ognia, Dance of Fire Quartet, Endless Quartet, Pokrzyk, Polski Piach, Radical Polish Ansambl, Roberto Delira Rekonstrukcja/Destrukcja, Rube Świnie, Sploty, Transatlantyk, Wernyhora, Zawierucha.

Na zakończenie Festiwalu, 16 maja, o godz. 20.00 odbędzie się koncert Kapeli ze Wsi Warszawa - zwycięzcy Folkowego Fonogramu Roku 2020 za album "Uwodzenie". Transmisja w Dwójce, na stronach Polskiego Radia, na Facebooku festiwalu oraz kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej.