Gina Bachauer i Koncert f-moll op. 21 Chopina

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:00
Już za życia uznawana była za jedną z największych pianistek XX wieku. Jej nauczycielami byli Alfred Cortot i Sergiusz Rachmaninow. Kolejny "Koncert Chopinowski" to okazja do zapoznania się z muzycznym kunsztem pianistki Giny Bachauer.
Audio
  • Gina Bachauer gra Koncert f-moll op. 21 Chopina (Koncert Chopinowski/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kotin

Artystka urodziła się w Atenach w 1913 r., fortepianem zainteresowała się, gdy miała pięć lat, a jednym z jej pierwszych nauczycieli był polski pianista Waldemar Freeman. W wieku 16 lat Gina ukończyła konserwatorium w Atenach, wraz z dyplomem zdobywając złoty medal. Następnie wyjechała do Paryża, by szlifować swój talent pod okiem mistrza muzyki francuskiej Alfreda Cortota. Podczas studiów zetknęła się także z Sergiuszem Rachmaninowem, od którego uczyła się interpretacji muzyki rosyjskiej.

Pianistka zadebiutowała w 1935 roku z ateńską orkiestrą pod dyrekcją Dmitrija Mitropoulosa, niestety świetnie zapowiadająca się kariera została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Po wojnie wyjechała do Londynu, gdzie zdobywała coraz większą popularność, dając ponad 100 koncertów rocznie.

Gina Bachauer szczególnie ceniona była za wykonania muzyki epoki romaLondonntyzmu. Zmarła w 1976 r.

W audycji zaprezentowaliśmy Koncert f-moll op. 21 z towarzyszeniem Symphony Orchestra pod dyrekcją Antala Doratiego. Nagranie pochodzi z czerwca 1964 r.

***

Audycja: Koncert chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 23.07

mg/ac

Czytaj także

Grzegorz Niemczuk i jego interpretacja Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 10:00
Zapraszamy do wysłuchania koncertu z cyklu "Chopin na żywo" zarejestrowany w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ja chciałbym być poetą". Koncert piosenek Leszka Długosza

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 14:30
W Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia wybrzmiały utwory Leszka Długosza. 29 kwietnia odbył się transmitowany na antenie Jedynki koncert pt. "Ja chciałbym być poetą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malcolm Frager interpretuje Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 00:00
Po wakacyjnej przerwie powracają koncerty Chopinowskie. W pierwszej tej jesieni odsłonie audycji można było usłyszeć nagrania Malcolma Fragera.
rozwiń zwiń