Chopin na żywo

W lutowym koncercie z cyklu "Chopin na żywo, w Studiu PR im. W. Szpilmana i na antenie Radiowej Jedynki, wystąpił Paweł Wakarecy, zdobywca wyróżnienia oraz nagrody specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Konkursie Chopinowskim w Warszawie (2010).
Paweł Wakarecy
Paweł WakarecyFoto: Grzegorz Śledź/PR2
O Audycji

To absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w kl. fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt (2009).

Dwukrotnie koncertował na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, na Festiwalu "Chopin i Jego Europa" w Warszawie, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii oraz w Chile. W 2012 r. wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus odbył tournee koncertowe po Ukrainie. W tym samym roku wystąpił z recitalem w Moskwie. W 2013 r. zadebiutował w Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił również z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a także w Nohant. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych - m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, czy wielkiej sali Konserwatorium Kijowskiego.

Koncertuje z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga, Litewską Orkiestrą Kameralną, zespołem Multikamerata.

Prowadzi równie aktywną działalność jako kameralista. Wraz z małżonką Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo, współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem. Obecnie jest asystentem przy Katedrze Fortepianu w swojej macierzystej Uczelni.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Prowadzi: Adam Rozlach
Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 23.07

ag

Playlista
  • Wakarecy Paweł, - Mazurki op. 24 - nr 1 g-moll, nr 2 - C-dur
  • Wakarecy Paweł, - Etiuda c-moll op. 10 nr 12
  • Wakarecy Paweł, - Preludium E-dur i cis-moll op. 28 nr 9 i 10
  • Wakarecy Paweł, - Nokturn cis-moll (Lento con gran espressione) op. posth.
  • Wakarecy Paweł, - Polonez fis-moll op.44
  • Wakarecy Paweł, - Polonezy op. posth.(g-moll, B-dur, As-dur i gis-moll)