Kate Liu gra wybrane utwory Fryderyka Chopina

Amerykanka Kate Liu jest laureatką III nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.
Amerykanka Kate Liu
Amerykanka Kate LiuFoto: PAP/Radek Pietruszka
O Audycji

Posłuchaj
46:28 2020_10_18 23_08_04_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Kate Liu gra wybrane utwory Fryderyka Chopina (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

Kate Liu urodziła się 23 maja 1994 roku (26 lat) w Singapurze. Zaczęła grać na fortepianie w wieku czterech lat. Gdy miała lat sześć została zakwalifikowana do konkursu dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci, który organizowany był przez firmę Yamaha. Dzięki temu zyskała możliwość nauki w akademii muzycznej Yamaha w Singapurze. Kiedy miała osiem lat przeniosła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych.

Mając 14 lat, dzięki udziałowi w lokalnym konkursie pianistycznym, zyskała możliwość wspólnego występu ze słynnym chińskim pianistą Lang Langiem. W Chicago Symphony Center zagrała z nim "Fantazję f-moll" Franza Schuberta na cztery ręce. Pobierała u niego również lekcje gry na fortepianie. Lekcji udzielał jej również Dang Thai Son, zwycięzca X Konkursu Chopinowskiego oraz znany pianista rosyjskiego pochodzenia - Vladimir Feltsman. Pierwszy samodzielny recital zagrała po ukończeniu 15. roku życia.

Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Naukę kontynuuje w Curtis Institute of Music pod kierunkiem Roberta McDonalda. Przyznaje, że inspiruje się wykonaniami wielu wybitnych pianistów, ale największy wpływ na jej interpretacje mają Grigorij Sokołow oraz Emil Gilels, których nazywa swoimi idolami.

Jest laureatką wielu konkursów, w tym: III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, im. Thomasa i Evon Cooperów w Oberlin, Nowym Jorku, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku, otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

W kwietniu 2015 roku wzięła udział w przesłuchaniach eliminacyjnych XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zyskała możliwość rywalizacji w zasadniczej fazie konkursu. W finale zagrała I Koncert fortepianowy e-moll op. 11. Uzyskała średnią ocen 7,72, co dało jej ostatecznie trzecie miejsce. 

W trakcie trwania XVII Konkursu Chopinowskiego zyskała szeroką sympatię polskiej publiczności. Wyrazem tego było uzyskanie przez nią największej liczby głosów oddanych przez słuchaczy radiowej Dwójki. Tym samym wygrała konkurs "Mój Chopin" i w opinii słuchaczy została uznana za najlepszą pianistkę Konkursu Chopinowskiego.

Na początku 2016 roku pojawiła się jej pierwsza płyta z wybranymi utworami, które zagrała podczas trwania XVII Konkursu Chopinowskiego. Na przełomie stycznia i lutego tego samego roku, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz pozostałymi laureatami Konkursu, odbyła tournée w Japonii i Korei Południowej.


***

fryderyk chopin fortepian 1200 free
"Grand Prix du Disque Frédéric Chopin". Prezentacja nagrodzonych płyt

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał wyróżnienie w tegorocznym konkursie "Grand Prix du Disque Frédéric Chopinw kategorii nagrań na instrumentach współczesnych właśnie za wydawnictwo Kate Liu - Chopin: Mazurki op. 56; Ballada f-moll, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, Sonata op. 58, seria: "Konkurs Chopinowski" [2CD].

Celem konkursu "Grand Prix du Disque Frédéric Chopin" jest nagradzanie i promowanie najlepszych nagrań chopinowskich dokonywanych przez wytwórnie fonograficzne całego świata. Nagrodami w konkursie są pamiątkowe medale oraz dyplomy. Producenci mają możliwość opatrzenia nagrodzonych fonogramów znakiem konkursu.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Płytowy "Grand Prix du Disque Frédéric Chopin" odbył się w 1985 roku. Jego pomysłodawcami byli muzykolodzy: Stanisław Dybowski i Grzegorz Michalski. 

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 18.10.2020 r.

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/Wikipedia/kk

Playlista
  • Liu Kate - Ballada f-moll op.52
  • Liu Kate - Nokturn H-dur op. 62 nr 1
  • Liu Kate, - Mazurki op. 59
  • Liu Kate - Impromptu Ges-dur