Z nagrań Krzysztofa Jabłońskiego, laureata Konkursu Chopinowskiego

W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać chopinowskich etiud w nagraniach dokonanych na współczesnym i historycznym instrumencie w 2015 i 2016 roku.
Pianista Krzysztof Jabłoński
Pianista Krzysztof JabłońskiFoto: PAP/Leszek Szymański
O Audycji

Posłuchaj
45:51 2021_02_07 23_07_16_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Z nagrań Krzysztofa Jabłońskiego, laureata Konkursu Chopinowskiego - cz. 1 7/02/2021 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

Posłuchaj
46:57 2021_02_14 23_06_51_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Z nagrań Krzysztofa Jabłońskiego, laureata Konkursu Chopinowskiego - cz. 2 14/02/2021 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

Krzysztof Jabłoński (ur. 2 marca 1965 roku we Wrocławiu) - pianista, kameralista, pedagog, organizator pianistycznych kursów mistrzowskich, laureat wielu konkursów muzycznych, w tym III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) oraz juror międzynarodowych konkursów pianistycznych.

pomnik Fryderyk Chopin Łazienki Koncerty Chopinowskie free shutter 1200.jpg
Radio Chopin

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat u Janiny Butor. Był stypendystą różnych organizacji i towarzystw muzycznych. Po zajęciu V miejsca na Konkursie Premio Dino Ciani w Mediolanie (1980 rok) przewodniczący jury tego konkursu, Nikita Magaloff, zaprosił go na swoje kursy mistrzowskie. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Intensywną karierę na estradach krajowych i zagranicznych rozpoczął po zdobyciu brązowego medalu w XI Konkursie Chopinowskim w Warszawie. 

Wykonywał m.in. recitale w prestiżowej serii koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej, grał z Orkiestrą XVIII Wieku, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, orkiestrami symfonicznymi z Düsseldorfu, Hamburga, Brna i Lahti, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Współpracował z taki dyrygentami, jak: Valery Gergiev, Andrey Boreyko, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Frans Brüggen, Witold Rowicki, Antoni Wit, Jan Krenz i Jacek Kaspszyk.

Jako kameralista wstępował m.in. z Tsuyoshim Tsutsumim i Konstantym Andrzejem Kulką. Jest także pianistą Kwintetu Warszawskiego. Współpracuje przy realizacjach inscenizacji baletów, oper oraz bierze udział w projektach multimedialnych (np. balet Fortepianissimo do choreografii Lorki Massine'a czy wykonanie fortepianowej wersji Peleasa i Melizandy Debussy'ego).

W swoim dorobku ma wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i Polsce. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał dwa jego albumy z etiudami Chopina (na fortepianie współczesnym i historycznym).

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 7.02.2021 r./14.02.2021 r.

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/NIFC/kk

Playlista