XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:09
Pierwsza relacja z przesłuchań I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie – z Filharmonii Narodowej. Z uwagi na pandemię konkurs odbywa się z rocznym opóźnieniem. Potrwa do 23 października. Relacje w Programie 1 Polskiego Radia w każdą niedzielę.
Koncert inaugurujący XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina
Koncert inaugurujący XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. ChopinaFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Serwis specjalny XVII Miedzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

W inauguracyjnym koncercie sobotę w sali Filharmonii Narodowej wystąpiło czworo laureatów poprzednich konkursów: Dang Thai Son, Seong-Jin Cho, Kevin Kenner, Philippe Giusiano i Yulianna Avdeeva.


Posłuchaj
46:14 2012_10_03 22_09_54_PR1_koncert_chopinowski.mp3 1. relacja z XVII Międzynarodowego Konkursu (Koncert chopinowski/Jedynka)

 

Podczas koncertu Yulianna Avdeeva (zwyciężczyni z 2010 r.) z Kwartetem Belcea wykonali Kwintet fortepianowy Roberta Schumanna. Koncert na 4 fortepiany i smyczki Jana Sebastiana Bacha wykonało czterech laureatów konkursu: Yulianna Avdeeva, Dang Thai Son (I nagroda, 1980 r.), Kevin Kenner (II nagroda, 1990 r.) i Philippe Giusiano (II nagroda, 1995 r.) oraz połączone kwartety: Belcea i Simply Quartet z kontrabasistą Krzysztofem Firlusem. III Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena zagrał Seong-Jin Cho z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.


W niedzielę rozpoczęły się konkursowe przesłuchania. Ocenia je Ryszard Ziółkowski, pianista kameralista i pedagog. Przypomina, że I etap jest nazywany etapem sprawnościowym. - Choć były eliminacje różnego rodzaju na całym świecie i wyłoniły liczącą 87 osób grupę szczęśliwców, to uczestnicy będą musieli wykonać etiudę lub dwie etiudy o różnych problemach, artykulacyjnie bardzo skomplikowane - wyjaśnia. Musi być też duża forma, bardzo często 1. Ballada g-moll lub 4. Ballada f-moll. W pojedynczych przypadkach grane są też Scherzo albo Fantazja. W niedzielę wystąpiło 18 pianistów z ośmiu krajów.

W audycji można usłyszeć występy niektórych z nich.

Chopin Institut/Youtube

Całość Konkursu – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów – transmituje Program 2 Polskiego Radia. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

Dwójka będzie także nadawała archiwalne nagrania z wcześniejszych konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty Konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.


Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Yupeng Mei, pianista z Chin: muzyka Chopina jest pełna poezji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 18:46
Dla Yupeng Mei, pianisty z Chin, muzyka Chopina jest - jak mówi - wszystkim, całym życiem. W ocenie artysty, jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:00
- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń