Adam Rozlach: Konkurs Chopinowski stał na bardzo wysokim poziomie, ale...

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:04
- Zwyciężył najlepszy - to najważniejsze. Ale jurorzy zepsuli nam trochę atmosferę radości, premiując wykonawców - powiedzmy - mniej ciekawych od tych, których odrzucili - powiedział prowadzący audycję "Koncert Chopinowski".
Laureat I miejsca XVIII Konkursu Chopinowskiego kanadyjski pianista Bruce (Xiaoyu) Liu
Laureat I miejsca XVIII Konkursu Chopinowskiego kanadyjski pianista Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: PAP/Andrzej Lange

Posłuchaj
45:48 2021_10_24 22_08_04_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Adam Rozlach: Konkurs Chopinowski stał na bardzo wysokim poziomie, ale... (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

W nocy ze środy na czwartek ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty doceniono Alexandra Gadjieva. Nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik - odebrał ją od prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. 

Czytaj także:

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Serwis specjalny XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina


"Jurorzy trochę zepsuli atmosferę"

- Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężył najlepszy - to najważniejsze. Ale jurorzy zepsuli nam trochę atmosferę radości, premiując wykonawców - powiedzmy - mniej ciekawych od tych, których odrzucili, choćby tylko w ostatnim, finałowym etapie, by nie sięgać głębiej. 

Żeby nie nagrodzić dwóch tak genialnych talentów pianistycznych, jak talent 17-letniej Evy Gevorgyan, reprezentującej Rosję i Armenię, czy jej chińskiego rówieśnika Hao Rao? Zwłaszcza kiedy wśród laureatów Konkursu, tych nagrodzonych, znalazł się, żeby już dalej nie szukać, dość nijaki Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię, który do tego na koncercie laureatów nie potrafił zagrać Poloneza fis-moll op. 44 - stwierdził Adam Rozlach.

- Jurorzy podjęli jedną decyzję, łamiąc regulamin. Do finału dopuścili o dwóch kandydatów więcej niż mogli, tłumacząc to wielką ilością talentów, z tego rozwiązania na pewno cieszyli się melomani, bo po prostu słuchali dwóch koncertów więcej.

Nadto nie przyznali - i to po raz pierwszy w historii - bardzo prestiżowej nagrody Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, poprzedniego organizatora aż 10 Konkursów Chopinowskich, za najlepsze wykonanie poloneza, przyznawanej od 1960 roku. Przewodnicząca jury, Katarzyna Popowa-Zydroń wyjaśniła mi, że za dużo było dobrych wykonań i jury nie mogło się zdecydować, które wybrać. Dziwne tłumaczenie, by nie powiedzieć: absurdalne - ocenił. 

- Na domiar złego, nie pozwolili zagrać poloneza podczas koncertu laureatów znakomitemu jego interpretatorowi, zdobywcy drugiego miejsca ex aequo Japończykowi Kyohei Soritcie. Wskazali Alexandera Gadjieva, który nie potrafił zagrać tego poloneza, ale też niczym specjalnym nie zachwycił podczas wykonania go w drugim etapie - dodał.

Rozlach przyznał, że po ogłoszeniu werdyktu pomyślał sobie: "dobry werdykt, wygrał najlepszy i niech to wystarczy, bo i tak nigdy wszystkim się nie dogodzi". - Ale jak usłyszałem w koncercie laureatów męczącego się niemiłosiernie z polonezem Gadjieva, kiedy doszło do mnie, że nie ma w gronie najlepszych Gevorgyan i Rao, że nie ma nagrody za poloneza, to wzburzyłem się i to dość mocno - zaznaczył. 

W audycji można wysłuchać muzycznych wizytówek ośmiorga laureatów Konkursu Chopinowskiego.

Czytaj także:


Polskie Radio na Konkursie

Całość Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina transmitował Program 2 Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty były wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program 2 emitował też archiwalne nagrania konkursów.

Komentarze eksperckie można było usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia.

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 24.10.2021 

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Podsumowanie XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Bruce Liu to niekwestionowany zwycięzca"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:00
- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń