Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 06:30
Bruce (Xiaoyu) Liu otrzymał pierwszą nagrodę XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać, jak gra laureat.
Kanadyjski pianista Bruce (Xiaoyu) Liu podczas przesłuchań III etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie
Kanadyjski pianista Bruce (Xiaoyu) Liu podczas przesłuchań III etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

"Nie wiem co powiedzieć. Tyle emocji... Jestem zaszczycony tą nagrodą. Dziękuję jurorom i mojej rodzinie" - powiedział po ogłoszeniu werdyktu Bruce (Xiaoyu) Liu.

"Niektórzy mówią, że konkursy nie są dobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to, co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby. W takich momentach musisz podążać dalej i nie poddawać się" - wskazał w rozmowie z mediami.

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Jak Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? 

W audycji "Koncert Chopinowski" z 31 października można posłuchać znakomitych występów Liu w pierwszym i drugim etapie Konkursu. Wyemitowaliśmy m.in. Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, dwie czwarte etiudy: z opusu 10 (cis-moll) i z op. 25 (a-moll) oraz Scherzo E-dur op. 54.


Posłuchaj
45:59 2021_10_31 22_09_28_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? Posłuchaj! - cz. 1 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

W audycji "Koncert Chopinowski" z 7 listopada można posłuchać, jak Liu grał w trzecim etapie Konkursu. Wyemitowaliśmy Sonatę b-moll op. 35 oraz Wariacje B-dur op. 2 na temat "La ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" W. A. Mozarta. 


Posłuchaj
46:17 2021_11_07 22_10_40_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? Posłuchaj! - cz. 2 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

W audycji "Koncert Chopinowski" z 14 listopada można posłuchać Koncertu e-moll op. 11 zagranego przez Liu w finale Konkursu z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko.


Posłuchaj
44:10 2021_11_14 22_10_27_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? Posłuchaj! - cz. 3 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

  

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Serwis specjalny XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Czytaj także:


Polskie Radio na Konkursie Chopinowskim

Od początku października 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. Fryderyka Chopina. Występy uczestników oceniało międzynarodowe jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Wyniki konkursu ogłoszono w nocy z 20 na 21 października. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty doceniono Alexandra Gadjieva. Nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik - odebrał ją od prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. 

Całość Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina transmitował Program 2 Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty były wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program 2 emitował też archiwalne nagrania konkursów.

Komentarze eksperckie można było usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia.

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 31.10.2021 / 7.11.2021

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Podsumowanie XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Bruce Liu to niekwestionowany zwycięzca"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:00
- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń