Widowisko "Sienkiewicz. Pisarz niekonwencjonalny"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 12:33
- Henryk Sienkiewicz wykraczał poza konwencje literackie, tworząc własne i miał też niekonwencjonalne życie. Pięciokrotnie zakochiwał się w kobietach o imieniu Maria. Trzy z nich zostały jego żonami - tłumaczyła Jolanta Dąbek z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Audio
  • Rok Sienkiewiczowski oraz podsumowanie wydarzeń kulturalnych (Po prostu kultura/Jedynka)
Fragment plakatu promującego widowisko edukacyjne Sienkiewicz. Pisarz niekonwencjonalny
Fragment plakatu promującego widowisko edukacyjne "Sienkiewicz. Pisarz niekonwencjonalny"Foto: materiały prasowe

15 listopada mija 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza. Podczas całorocznych obchodów zorganizowano między innymi konkursy, skierowane również do młodzieży, oraz wystawę przygotowaną przez Barbarę Wachowicz. Zwieńczaniem obchodów w Muzeum Niepodległości będzie widowisko "Sienkiewicz. Pisarz niekonwencjonalny" przygotowane przez Macieja Rayzachera i Janusza Kowalczyka. Jolanta Dąbek zaprosiła na 15 listopada o godz.17, wstęp wolny.

11 listopada Joanna Siedlecka odebrała, za książkę "Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki", nagrodę literacką im. Józefa Mackiewicza. Pisarka podzieliła się wrażeniami z naszą reporterką - Martyną Podolską.

Ok. 200 filmów, 133 filmowców z całego świata,150 dziennikarzy z 10 krajów uczestniczy w festiwalu Camerimage 2016. Z Jessicą Lange, która w Bydgoszczy odebrała nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, tuż po gali otwarcia rozmawiała Joanna Sławińska. Nasza dziennikarka rozmawiała także z Michałem Kwiecińskim - producentem "Powidoków" Andrzeja Wajdy. Ostatnie dzieło reżysera było prezentowane na 24. Camerimage. O swoich filmach biorących udział w konkursie opowiedział Wojciech Kasperski.

Wojciech Nowicki - dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi - podsumował 4. Teatralny Festiwal Klasyki Światowej "Nowa Klasyka" (relacja Doroty Kołodziejczyk).

7. Olimpiadę Teatralną we Wrocławiu opisał jej dyrektor artystyczny Jarosław Fret (relacja Doroty Kołodziejczyk).

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura"   w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Jolanta Dąbek (z-ca dyr d/s programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie), Joanna Siedlecka (pisarka), Jessica Lange (aktorka), Michał Kwieciński (scenarzysta, reżyser, producent), Wojciech Kasperski (scenarzysta, reżyser, producent), Wojciech Nowicki (dyr.Teatru im.Jaracza w Łodzi), Jarosław Fret (dyrektor artystyczny Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu)

Data emisji: 13.11.2016 r.

Godzina emisji: 22.08

ab/pg

Czytaj także

Skrzetuski, Zagłoba i inni. Popularni od pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 11:45
- Sienkiewiczowskie postacie nie istnieją statycznie, to postacie dynamiczne, przemieszczające się w rozległych przestrzeniach - mówi prof. Tadeusz Bujnicki, wykładowca na Artes Liberales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Lwy rozdane, czas na festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 11:16
- Chcemy przywoływać pamięć o bohaterach, którzy w latach 1939-1989 nadstawiali głowy i ryzykowali życie, abyśmy dziś mogli spokojnie żyć - wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu "Niepokorni, Niezłomni,Wyklęci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mity Sienkiewicza - bez nich go nie zrozumiemy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 13:40
- Mam zamiar odczarować Sienkiewicza, bo on ma w naszej świadomości przyprawioną gębę na wzór tych, o których mówił Gombrowicz. To są mity, w które wkładamy pisarza, a pisarz bronić się nie może - mówi prof. Jolanta Sztachelska.
rozwiń zwiń