Teatroteka - na ratunek Teatrowi Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 11:50
25 filmowych obrazów opartych na współczesnych dramatach i zrealizowanych przez młodych reżyserów. W dniach 8-12 lutego w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie odbędzie się I edycja Teatroteki Fest.
Audio
  • Przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych: Teatroteka Fest, wystawa Józefa Wilkonia, spektakl "Pudełko" Pawła Passiniego i nowe polskie filmy (Po prostu kultura/Jedynka)
Kadr z Walizki w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego
Kadr z "Walizki" w reż. Wawrzyńca KostrzewskiegoFoto: Mat. pras./K. Dubiel

Podczas wydarzenia prezentowane będą sztuki teatralne przełożone na język kina przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. - Miałem przyjemność zrealizować pierwszy projekt tego typu - film Walizka". Była to zupełnie pionierska sprawa, nie wiedzieliśmy, czy to się uda. Zaraz potem była "Walentyna" - mówi reżyser Wawrzyniec Kostrzewski. - Ta inicjatywa z założenia miała pomóc Teatrowi Telewizji, który był w kryzysie - dodaje.

W czym tkwi różnica między filmem a Teatrem Telewizji? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z reżyserem spektaklu "Pudełko" Pawłem Passinim, zaproszenie na wystawę ilustracji Józefa Wilkonia, którą można oglądać w Warszawie oraz dyskusja z dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleną Sroką o tym, dlaczego coraz bardziej lubimy polskie filmy.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk, Joanna Sławińska

Goście: Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser)

Data emisji: 5.02.2017

Godzina emisji: 22.09

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To dzięki reżyserowi z papieru mają wykluć się ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 08:00
- Wielkie mozartowskie czy verdiowskie partytury stają się arcydziełem dopiero, gdy zostaną wykonane, a role są przejmujące, gdy zostaną zagrane na scenie – mówi Ewelina Pietrowiak, reżyserka teatralna i operowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Fronczewski: zawodu aktora nie da się wyuczyć

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:00
Festiwal Dwa Teatry to okazja do spotkania się z najlepszymi polskimi twórcami teatralnymi. Do Sopotu przybył m.in. Piotr Fronczewski, reżyser i odtwórca tytułowej roli w spektaklu "Ja, Feuerbach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci XVI Festiwalu Dwa Teatry o rolach nasyconych emocjami

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 18:05
- Te role dają wiele różnych barw, które można z nich wydobywać. To jest wielka wartość tego materiału z którym mieliśmy przyjemność się zmierzyć pod dowództwem Marcina Wrony - mówił Artur Żmijewski. Aktor wraz z m.in. Małgorzatą Kożuchowską, odebrał nagrodę Grand Prix dla spektaklu telewizyjnego "Ich czworo".
rozwiń zwiń