Ostatni moment na wybór lektury "Narodowego Czytania 2017"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 11:10
- Do 15 lutego jest czas, żeby wybrać lekturę, którą wszyscy przeczytamy 2 września tego roku. To od państwa - słuchaczy zależy, która z czterech proponowanych lektur będzie czytana podczas najbliższej edycji - przypominał minister Wojciechem Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Do północy 15 lutego można głosować na tegoroczną lekturę Narodowego Czytania (Po prostu kultura/Jedynka)
Wojciech Kolarski
Wojciech KolarskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

A wybieramy spośród: "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego  i "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego. Jest kilka możliwości oddania głosu: można wysłać mail na adres narodoweczytanie@prezydent.pl albo wejść na stronę prezydent.pl i tam, w zakładce "narodowe czytanie", jest specjalnie przygotowany formularz, dostępne także na koncie facebookowym Kancelarii Prezydenta oraz na Twitterze.

- Narodowe Czytanie to jest wielka akcja, która się rozwija - oceniał minister Kolarski. - Od dwóch lat Narodowe Czytanie ma nową formułę; wybieramy lekturę wspólnie. Ubiegłoroczne "Quo vadis" Sienkiewicza to była decyzja czytelników, a Narodowe Czytanie w Polsce i poza granicami kraju zorganizowane było aż w 2265 miejscach. To była największa jak dotąd akcja wspólnego czytania. Ten przyrost obywatelskiego zaangażowania, który się wyraził w liczbie miejsc, w których wspólnie czytaliśmy lekturę, był wyjątkowy. Dla porównania, w 2015 r. "Lalkę" Bolesława Prusa czytano w 1600 miejscach - podsumowywał minister i dodał, że "oprócz zasadniczego celu, którym jest promocja czytelnictwa i popularyzacja polskiej literatury - celem Narodowego Czytania jest przypomnienie, że istnieje coś takiego, jak kanon polskiej literatury".   

W audycji zaprezentowaliśmy także rozmowę Martyny Podolskiej z Elżbietą i Krzysztofem Pendereckimi, laureatami XVIII Nagrody im. Gieysztora za szczególne osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz relację Doroty Kołodziejczyk z premiery "Idioty" wg Dostojewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakl reżyseruje Paweła Miśkiewicz, a wystepują: Paweł Tomaszewski, Wiktorią Gorodeckaja i Mateusz Rusin. 

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: minister Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta) 

Data emisji: 12.02.2017

Godzina emisji: 22.07

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2017. Mija czas wyboru lektury

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 12:09
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - to utwory, spośród których Polacy wybiorą dzieło do tegorocznego Narodowego Czytania. Czas do 15 lutego.
rozwiń zwiń