X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki: komponowanie to coś, co najbardziej kocham

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 11:59
- Często budzę się w panice, że jest jeszcze tyle rzeczy, które mam do zrobienia. Zdarza mi się przesuwać zamówienia o kilka miesięcy czy o rok. Nawet jednak, gdyby tych zamówień nie było, to bym siedział i pisał - mówi Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i laureat nagrody Grammy.
Audio
  • Krzysztof i Elżbieta Pendereccy o popularyzacji muzyki klasycznej w Polsce i recepcie na szczęśliwe małżeństwo, gdy jeden z partnerów jest artystą (Po prostu kultura/Jedynka)
Krzysztof (P) i Elżbieta (L) Pendereccy w Zamku Królewskim w Warszawie podczas briefingu prasowego dotyczącego 18. edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
Krzysztof (P) i Elżbieta (L) Pendereccy w Zamku Królewskim w Warszawie podczas briefingu prasowego dotyczącego 18. edycji Nagrody im. prof. Aleksandra GieysztoraFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

Podczas niedzielnej (12.02), 59. gali Grammy Krzysztof Penderecki został nagrodzony w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1". Wydawnictwo to zawiera pierwsze nagranie studyjne polskiego kompozytora z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. To już kolejna statuetka Grammy dla Pendereckiego. W 1988 roku nagrodzono go za II Koncert wiolonczelowy, a w 1999 roku - jako kompozytora za najlepszy utwór współczesny (II Koncert skrzypcowy), a także jako wykonawcę, dyrygującego własnym utworem.

Czytaj także
penderecki1200.jpg
Krzysztof Penderecki uhonorowany nagrodą Grammy

Kilka dni przed galą Grammy Krzysztof Penderecki wraz z żoną Elżbietą zostali laureatami XVIII Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora za szczególną troskę o dziedzictwo muzyczne, wysoki poziom edukacji muzycznej oraz za prowadzoną od lat działalność na rzecz popularyzacji w Polsce muzyki klasycznej. Pani Elżbieta od 51 lat wspiera męża w jego artystycznej karierze, i - jak podkreśla - wiedzie przy jego boku szczęśliwe życie rodzinne.

- Wbrew pozorom mój mąż jest bardzo łatwym człowiekiem, z poczuciem humoru, o czym wie bardzo niewielu ludzi. Jednocześnie nigdy nie potrzebował specjalnego pokoju, by się izolować. Wręcz przeciwnie, lubi być z rodziną, nie lubi samotności - zdradza Elżbieta Penderecka.

Czy żona jest dla Krzysztofa Pendereckiego również muzą, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Rozmawiała: Martyna Podolska

Goście: Krzysztof i Elżbieta Pendereccy

Data emisji: 12.02.2017

Godzina emisji: 22.35

pg/ab


Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2017-02-13 17:51 Zgłoś
Krzysztof Penderecki - twórca "muzyki", której nie da się słuchać.

Czytaj także

Krzysztof Penderecki doktorem honoris causa KUL

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 18:10
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II podczas 5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa znanemu na całym świecie kompozytorowi - profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 08:17
Prestiżową nagrodę fonograficzną w kategorii muzyki chóralnej kompozytor otrzymał za album "Penderecki Conducts Penderecki". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.
rozwiń zwiń