"Porwanie Europy" - prapremiera sztuki sprzed 46 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:55
Tragifarsa "Porwanie Europy" Jarosława Marka Rymkiewicza ukazała się w miesięczniku "Dialog" już w 1971 roku, jednak dopiero teraz doczekała się przeniesienia na deski teatralne.
Audio
  • Adam Ferency o spektaklu "Dziennik przebudzenia" według Jerzego Pilcha (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Daria Kopiec i Kacper Kuszewski o spektaklu "Mater Dolorosa" (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Reżyser Piotr Cieplak o spektaklu "Porwanie Europy" (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Twórcy "Czarownic z Salem" według Arthura Millera wystawianych w Teatrze im. Jaracza w Łodzi o swoim spektaklu (Po prostu kultura/Jedynka)
Według mitologii Zeus zakochał się w fenickiej księżniczce Europie i podstępem ją porwał. Przybrał postać byka, który był tak łagodny i delikatny, że dziewczyna usiadła na jego grzbiecie
Według mitologii Zeus zakochał się w fenickiej księżniczce Europie i podstępem ją porwał. Przybrał postać byka, który był tak łagodny i delikatny, że dziewczyna usiadła na jego grzbiecieFoto: Materiały prasowe/Teatr Śląski

Spektakl oparty na historii z mitologii greckiej reżyseruje Piotr Cieplak w Teatrze Śląskim w Katowicach. Prapremiera odbędzie się 7 kwietnia.

- Mam poczucie odkrycia tekstu "Porwanie Europy". Kiedy próbuję wytłumaczyć sobie, z jakiego powodu ta sztuka dotąd nie wybuchła i nie zajarzyła się pełnym blaskiem, to widzę takie przyczyny: ona jest fenomenalnie śmieszna, farsowa, tak doskonale napisana, że wymaga ogromnego rzemiosła, wprawy, aby cała brawura, tempo, przebiórki, gonitwy mogły zabrzmieć - mówi reżyser.

W audycji także inne teatralne propozycje. Adam Ferency opowiadał o swojej roli w spektaklu "Dziennik przebudzenia" według Jerzego Pilcha, Daria Kopiec i Kacper Kuszewski mówili o widowisku "Mater Dolorosa" przygotowanym w ramach festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale, a Joanna Sławińska rozmawiała z twórcami "Czarownic z Salem" według Arthura Millera w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Adam Ferency (aktor)

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Joanna Sławińska

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 19.10

mg/pg

Czytaj także

Słuchowisko Jana Werenyci "Ostatnia miłość"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 18:00
Wzruszająca komedia Jana Warenyci pt. "Ostatnia miłość". W rolach głównych: Adam Ferency, Grażyna Barszczewska i Jacek Braciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na teatr i rok pod znakiem Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 01:17
- Zależy nam na upowszechnianiu teatru, ale również na wykreowaniu mody na teatr - mówi Łukasz Orłowski z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: teatr to misja, artysta chce coś przekazać

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 12:33
18 stycznia minęło 20 lat od wieczoru, podczas którego w Warszawie odbyły się dwie premiery - "Bzika tropikalnego" Grzegorza Jarzyny i "Elektry" Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń