100 lat awangardy. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 12:18
4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. Fakt ten został uznany za początek polskiej awangardy.
Audio
  • Ks. prof. Jan Sochoń o wyborze wierszy do tomu "Klęcznik ze słów. Modlitewnik poetycki" (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej "Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce" (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Dr Andrzej Szczerbski z Muzeum Narodowego w Krakowie o 100-leciu polskiej awangardy (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Spektakl "Ojciec" w Teatrze Ateneum w Warszawie (Po prostu kultura/Jedynka)
Katarzyna Kobro, Akt dziewczęcy, 1948
Katarzyna Kobro, Akt dziewczęcy, 1948Foto: Mat. pras./Muzeum Narodowe w Krakowie

Z okazji 100-lecia tego wydarzenia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać specjalną ekspozycję pod hasłem "Potęga awangardy" prezentującą przełomowe dzieła polskich artystów tworzących poza głównym nurtem.

- Awangarda zawsze była najbardziej wymagającą, ryzykowną, eksperymentalną gałęzią kultury. W XX wieku naszą tożsamość kreowaliśmy w oparciu o to, co stabilne i tradycyjne, był to jeden z najtrudniejszych okresów w historii Polski. Z drugiej strony, gdy zyskiwaliśmy stabilizację, np. w latach 30., awangarda znajdowała się absolutnie w centrum kultury polskiej - mówi dr Andrzej Szczerbski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. - Dziś, gdy dojrzeliśmy do szerokiej refleksji na temat kultury polskiej, awangarda powraca - dodaje.

Ekspozycja będzie dostępna do 28 maja. Dzieła jakich artystów można oglądać w Krakowie? O tym w nagraniu.

Podczas audycji rozmawialiśmy też z poetą i krytykiem literackim ks. prof. Janem Sochoniem, redaktorem tomu "Klęcznik ze słów. Modlitewnik poetycki". Odwiedziliśmy również Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, w którym można oglądać wystawę "Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce" i zajrzeliśmy na próbę spektaklu "Ojciec" w warszawskim teatrze Ateneum.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: ks. prof. Jan Sochoń (poeta, krytyk literacki, teolog)

Materiały: Dorota KołodziejczykKatarzyna Jankowska

Data emisji: 9.04.2017

Godzina emisji: 22.10

mg/pg

Czytaj także

Chrystus Rafaela na wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 10:37
W Warszawie można oglądać wystawę "Brescia. Renesans na północy Włoch". Obraz "Chrystus błogosławiący" Rafaela jest punktem wyjścia do pokazania przeglądu renesansowej twórczości z tamtego rejonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja Czartoryskich. "Dama z łasiczką" i kamyki z grobu Romea i Julii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 10:20
- Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska była świetnie wykształcona językowo i literacko. Połączenie tego z jej niespożytą energią powodowało, że to, co pragnęła umieścić w Świątyni Sybilli bądź w Domu Gotyckim, potrafiła wydobyć niemalże spod ziemi, pokonując opór władz, ustrojów, zaborców - podkreśla Justyna Guze, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski design podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 10:55
Rok 2017 to okres intensywnej promocji polskiego designu. Za nami wystawy w Londynie, Sztokholmie i Reykjavíku, a w kolejnych miesiącach prace polskich projektantów pojadą do Mediolanu, Wilna, Sao Paulo, Eindhoven i Seulu.
rozwiń zwiń