X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Góry przeklęte i wycie w ciemności. O wilkach i wilkołakach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 15:03
- Wilka zawsze otaczała mgiełka tajemniczości, a ona zawsze podpowiada wyobraźni różne dziwne rozwiązania - mówi w radiowej Jedynce Bartłomiej Grzegorz Sala, kulturoznawca.
Audio
  • Jaki jest szlak wilczy przez Europę? (Po prostu kultura/ Jedynka)
  • Dorota Kołodziejczyk na spacerze po Bibliotece Jagiellońskiej (Kulturalna Jedynka)
Pierwsze podania o wilkołakach odwołują się do greckich mitów o niesławnym królu Arkadii, Likaonie. Zgodnie z wierzeniami półczłowiekiem, półwilkiem można stać się za sprawą rzuconego uroku lub po ukąszeniu przez innego wilkołaka
Pierwsze podania o wilkołakach odwołują się do greckich mitów o niesławnym królu Arkadii, Likaonie. Zgodnie z wierzeniami półczłowiekiem, półwilkiem można stać się za sprawą rzuconego uroku lub po ukąszeniu przez innego wilkołakaFoto: Christophe MacLaren via Foter.com / CC BY-NC-SA

Wydawnictwo: Bosz Wydawnictwo: Bosz

Alpy, Rudawy, Sudety, Bałkany czy Karpaty to tylko niektóre z miejsc, związanych z niesamowitymi opowieściami o wampirach, wilkach i wilkołakach. O górach przeklętych i zamieszkujących zbiorową wyobraźnię potworach pisze w czarnej trylogii Bartłomiej Grzegorz Sala. W kwietniu ukazał się kolejny tom serii pt. "Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy".

Etnolog przyznaje, że już w okresie prehistorycznym istniały wyobrażenia szamańskie, w których człowiek zamienia się w zwierzę. - W XVI wieku pojawił się nowy wzór wilkołaka jako człowieka, który zawiera pakt z diabłem, para się czarami i otrzymuje specyfiki, dzięki którym przybiera postać wilka, by dać upust swojemu okrucieństwu. Wówczas pojawia się straszliwa i przerażająca bestia, świadomie przybierająca postać wilka - opowiada Bartłomiej Grzegorz Sala.

Gdzie w Europie znajdziemy wilcze i wilkołacze ślady? Jakie z Polskich miast związane były z tego typu historiami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówimy o sztuce "Lilka, cud miłości" w Ząbkowicach Śląskich i najcenniejszym obrazie w polskich zbiorach, wizytującym w zamku na Wawelu. Tym razem wybraliśmy się również z krótką wizytą do Opola.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (historyk, etnolog i krajoznawca, autor licznych książek, m.in. "Księga karpackich zbójników", "Księga smoków polskich")

Data emisji: 30.04.2017

Godzina emisji: 22.08

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sienkiewicz wiecznie zakochany. Czego nie wiemy o nobliście?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 01:58
- Henryk Sienkiewicz powiada, że "chcąc zachować anielski charakter, kobieta nie powinna się niczym zajmować" i za to bym mu dała nagrodę Nobla - opowiada pisarka, Barbara Wachowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryt, sekretarka i notariusz, czyli pisarze w dwudziestoleciu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 18:02
- Dwudziestolecie to nie tylko okres zabaw i kawiarni, ale i wojna 1920 roku, hiperinflacja, zamach majowy. Warto patrzeć na pisarzy nie jak na ludzi z pomników czy podręczników, tylko jak na żywe postaci, które zmieniały poglądy i styl - mówi pisarz Piotr Łopuszański.
rozwiń zwiń