Piotr Gliński: to ważna i symboliczna nagroda

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 14:46
- Nagroda im. Marka Nowakowskiego jest celowana w pewnego typu formę literacką, głównie w opowiadania. Bardzo mnie to cieszy – mówi wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Audio
  • Piotr Gliński, Maciej Urbanowski i Jolanta Nowakowska o Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Podsumowanie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Marta Szymańska o Fotofestiwalu w Łodzi (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Dr Anna Szkurłat o wystawie "Polskie białe złoto" na Zamku Królewskim w Warszawie (Po prostu kultura/Jedynka)
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (L), prezes PiS Jarosław Kaczyński (C), wicemarszałek Senatu Maria Koc (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (L), prezes PiS Jarosław Kaczyński (C), wicemarszałek Senatu Maria Koc (P) podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w Pałacu Rzeczypospolitej w WarszawieFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

We wtorek 30 maja w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Pierwszym jej laureatem został Wojciech Chmielewski, który przez lata przyjaźnił się z patronem nagrody. Zmarłego w 2014 roku pisarza miał również przyjemność poznać Piotr Gliński.

- To był bardzo ciepły człowiek, można powiedzieć, że taki przyjaciel, w tym sensie, że był bardzo uważny na innych, na bardzo różnych innych. Nieprzypadkowo przecież mówi się, że opisywał ludzi innego stanu. Poza tym wiemy, że taka krótka forma, jaką uprawiał Marek Nowakowski, jest bardzo trudna. To nie jest takie proste, żeby syntetycznie używać języka i w skrótowej formie podawać coś, co wzrusza, uderza i jest odbierane jako coś celnego, charakteryzującego przedmieście, ten trochę knajacki etos i miasto - przekonuje minister kultury w rozmowie z Martyną Podolską.

Dlaczego literatura Marka Nowakowskiego wspisuje się w filozofię slowlife, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowy Joanny Sławińskiej z laureatami 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także zaproszenie na Fotofestiwal w Łodzi i wystawę "Polskie białe złoto" na Zamku Królewskim w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowały: Martyna Podolska, Joanna Sławińska, Iga Niewiadomska, Katarzyna Jankowska

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 22.08

pg/ag


Czytaj także

"Historie warte opisania czają się za rogiem"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 10:38
- Za zwykłą rzeczywistością czai się coś niezwykłego, co należy wydobyć i co staram, się robić - mówił Wojciech Chmielewski.
rozwiń zwiń