Festiwal NNW. Filmy o historii słusznej i ciekawej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:00
30 filmów konkursowych, 12 słuchowisk radiowych, przegląd dokumentów, panele dyskusyjne i koncerty - to program Festiwalu NNW (Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci), który rusza 27 września w Gdyni.
Audio
  • Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW (Po prostu kultura/Jedynka)
Arkadiusz Gołębiewski
Arkadiusz GołębiewskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak wspomina pomysłodawca i dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, wydarzenie to zrodziło się z "braku pokory". - Jako twórcy stwierdziliśmy, że nie ma co lamentować, iż duże festiwale pomijają najnowszą historię Polski. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym będziemy nasze filmy pokazywać i mocno rozmawiać o historii. Ważne, żeby historia opowiadana w tych filmach była nie tylko słuszna, ale też ciekawa - podkreśla.

Gołębiewski mówi też o coraz większym zainteresowaniu filmowców tematami historycznymi, ale zauważa potrzebę rozwoju branży. - Filmów powstaje naprawdę dużo, w tym roku zgłoszono ich ok. 100, ale nie widać mocnego progresu w ich jakości. Pojawiają się dobre filmy, ale nie ma tych wspaniałych - przyznaje i wyjaśnia, że pomocą dla twórców mają być warsztaty Pitching Forum, które odbywają się w ramach festiwalu.

Gość audycji zdradza również, jaka tematyka dominuje wśród filmów zgłoszonych do tegorocznego konkursu.

W audycji mówiliśmy także o: wystawie "Najcenniejsze" w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Galerii Magazynowej w Muzeum w Wilanowie, oraz premierze "Twórców obrazów" Pera Olova Enquista na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego w reż. Artura Urbańskiego z Anną Seniuk w roli Selmy Lagerlof.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowała: Katarzyna Jankowska

Goście: Arkadiusz Gołębiewski (pomysłodawca i dyrektor Festiwalu NNW, reżyser)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 22.09

mg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

#63PL, czyli o patriotyzmie w 63 sekundy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 16:20
- Zdumiewa nas ich odwaga, niesamowite podejście, to jak potrafią działać w grupie, a także to na jakim poziomie są konkursowe filmy. To właściwie małe etiudy filmowe - opowiada Alicja Myśliwiec o pracach nadsyłanych na konkurs #63PL przez młodych filmowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o ludobójstwie w Rwandzie na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 14:00
Podczas specjalnej audycji emitowanej z Wrocławia, gdzie odbywa się właśnie 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Joanna Sławińska spotkała się m.in. z aktorkami filmu pt. "Ptaki śpiewają w Kigali". To we Wrocławiu miał on swoją polską premierę.
rozwiń zwiń