X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W jakim stopniu kraje Grupy Wyszehradzkiej narażone są na rosyjską propagandę?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 21:00
- Oddziaływanie informacyjne obcych ośrodków, które oddziałują treściami zbieżnymi z propagandą rosyjską, jest widoczne w środowisku informacyjnym we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w audycji "Wyszehradio" Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Audio
  • Kamil Basaj o propagandzie i dezinformacji (Jedynka/Wyszehradio)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/tookapic/dom. publiczna

O próbach manipulacji opinią publiczną i atakach hakerskich mówiono ostatnio zarówno podczas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, jak i we Francji. A w jakim stopniu kraje Grupy Wyszehradzkiej narażone są na rosyjską propagandę?

- Niewątpliwie Węgry, Czechy - i dodałbym tutaj jeszcze Słowację - są krajami, w których zmiany nastrojów są widoczne, zwłaszcza w relacji pomiędzy tymi krajami a członkami sojuszu NATO. Tu jest wyraźny spadek zaufania - powiedział Kamil Basaj. Jak wyjaśnił, aby ocenić dokładnie wpływ propagandy, potrzebne są prowadzone przez dłuższy czas badania opinii publicznej. 


gubrynowicz aleksander_1200.jpg
Ekspert: trzeba głośno mówić o dezinformacji i metodach walki Kremla

Ekspert przyznał, że prowadząc monitoring polskojęzycznej cyberprzestrzeni, bez wątpienia mamy do czynienia z manipulowaniem informacjami i faktami, ale również z tworzeniem całych obszarów poznawczych dla społeczeństwa, różnych grup, które mają za zadanie ukształtować odbiorców. - Chodzi o uzyskiwanie pewnych postaw, którymi później jest łatwo zarządzać - wyjaśnił. 

W jaki sposób zmienia się postawy odbiorców i nimi steruje? Jak można się przed tym bronić? Czy kraje V4 mogą na tym polu jakoś ze sobą współpracować? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji mówiono również o roli krajów Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej oraz o czeskiej literaturze.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Gość: Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń)

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 20.30

fc/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
kris_ten2017-05-17 08:30 Zgłoś
Armia płatnych rosyjskich trolli dostała się i do krajów Grupy Wyszehradzkiej… Oni piszą prorosyjski artykuły i komentarze wychwalające politykę Kremla za pieniądze, zajmują się przekręceniem rzeczywistych faktów, dodawaniem fikcyjnej informacji, odwróceniem i rozproszeniem uwagi od ważnych wydarzeń i manipulacją opinią publiczną

Czytaj także

Rosyjska dezinformacja w Czechach. "Jeśli Rosjanie zaczną mieszać w kampanii, będziemy aktywnie się bronić"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 21:00
- Ostatni raport służb wywiadowczych pokazuje, że w Czechach istnieje sieć mediów, które służą geopolitycznym interesom, głównie Rosji - poprzez wybór tematyki, jaką się zajmują i nieobiektywny sposób przekazywania informacji - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Gabal, czeski parlamentarzysta.
rozwiń zwiń