W jakim stopniu kraje Grupy Wyszehradzkiej narażone są na rosyjską propagandę?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 21:00
- Oddziaływanie informacyjne obcych ośrodków, które oddziałują treściami zbieżnymi z propagandą rosyjską, jest widoczne w środowisku informacyjnym we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w audycji "Wyszehradio" Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Audio
  • Kamil Basaj o propagandzie i dezinformacji (Jedynka/Wyszehradio)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/tookapic/dom. publiczna

O próbach manipulacji opinią publiczną i atakach hakerskich mówiono ostatnio zarówno podczas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, jak i we Francji. A w jakim stopniu kraje Grupy Wyszehradzkiej narażone są na rosyjską propagandę?

- Niewątpliwie Węgry, Czechy - i dodałbym tutaj jeszcze Słowację - są krajami, w których zmiany nastrojów są widoczne, zwłaszcza w relacji pomiędzy tymi krajami a członkami sojuszu NATO. Tu jest wyraźny spadek zaufania - powiedział Kamil Basaj. Jak wyjaśnił, aby ocenić dokładnie wpływ propagandy, potrzebne są prowadzone przez dłuższy czas badania opinii publicznej. 


gubrynowicz aleksander_1200.jpg
Ekspert: trzeba głośno mówić o dezinformacji i metodach walki Kremla

Ekspert przyznał, że prowadząc monitoring polskojęzycznej cyberprzestrzeni, bez wątpienia mamy do czynienia z manipulowaniem informacjami i faktami, ale również z tworzeniem całych obszarów poznawczych dla społeczeństwa, różnych grup, które mają za zadanie ukształtować odbiorców. - Chodzi o uzyskiwanie pewnych postaw, którymi później jest łatwo zarządzać - wyjaśnił. 

W jaki sposób zmienia się postawy odbiorców i nimi steruje? Jak można się przed tym bronić? Czy kraje V4 mogą na tym polu jakoś ze sobą współpracować? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji mówiono również o roli krajów Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej oraz o czeskiej literaturze.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Gość: Kamil Basaj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń)

Data emisji: 14.05.2017

Godzina emisji: 20.30

fc/gs

Czytaj także

Rosyjska dezinformacja w Czechach. "Jeśli Rosjanie zaczną mieszać w kampanii, będziemy aktywnie się bronić"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 21:00
- Ostatni raport służb wywiadowczych pokazuje, że w Czechach istnieje sieć mediów, które służą geopolitycznym interesom, głównie Rosji - poprzez wybór tematyki, jaką się zajmują i nieobiektywny sposób przekazywania informacji - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Gabal, czeski parlamentarzysta.
rozwiń zwiń