X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrej Babisz nowym premierem? "Mógł porozumieć się z Zemanem"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 21:50
Ugrupowanie byłego wicepremiera Andreja Babisza ANO zyskało na porażce dotychczasowego modelu czeskiej prawicy, czyli np. ODS byłego premiera Vaclasva Klausa czy TOP 09. Jeśli przetrwa mit Babisza jako cudotwórcy gospodarczego, to zapewne jego pozycja się utrzyma – mówił prof. Jacek Wojnicki z Instytutu Europeistyki.
Audio
  • Czy dojdzie do przesilenia politycznego w Czechach? (Jedynka/Wyszehradio)
Andrej Babisz
Andrej BabiszFoto: btwcapture/Shutterstock.com

W programie była mowa o burzliwej kampanii przed jesiennymi wyborami w Czechach. W Czechach pojawiły się kontrowersje wobec byłego wicepremiera i ministra finansów, milionera Andreja Babisza. Zarzuca się mu konflikt interesów, unikanie opodatkowania, wywieranie presji na podporządkowanie jego koncernowi media. O wolności słowa w Czechach debatowali nawet europosłowie na minisesji w Brukseli.

Prof. Jacek Wojnicki mówił, że w Czechach trwa walka polityczna: socjaldemokracja premiera Bohusława Sobotki jest na drugim-trzecim miejscu, ugrupowanie Babisza ANO-2011 góruje w sondażach i Babisz może być przyszłym premierem. Jak ocenił gość Jedynki, Babisz to taki oligarcha jakby rodem z Ukrainy, właściciel mediów - telewizji, najpoczytniejszych dzienników, ma duży udział w sektorze spożywczym. W 2013 roku zakupił pewną ilość obligacji za 1 koronę, niepodlegających opodatkowaniu. Pojawiały się wątpliwości, czy jako urzędnik może się zajmować taką gospodarczą działalnością, a także czy nadzór finansowy, podlegający ministrowi finansów, oceni tę sprawę odpowiednio.

Babisz roku 2013 kupił wyemitowane przez należący wtedy do niego koncern Agrofert 1,5 mld jednokoronowych obligacji (co daje łącznie równowartość 235 mln złotych) ze stawką odsetkową 6 proc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odsetki od obligacji jednokoronowych nie były opodatkowane, a ponadto wskazywano, że oficjalnie zadeklarowane dochody Babisza nie wystarczyłyby do nabycia ich aż za 1,5 mld koron. Cały manewr uznano za sposób uniknięcia opodatkowania dywidendy Agrofertu, który stanowi konglomerat spółek działających głównie w sektorach chemicznym i rolnym. 

Obecnie Babisza w rządzie zastąpił inny polityk jego partii, Iwan Pilny. Jak ta afera wpłynie na notowania ANO-2011 i Andreja Babisza? Jak mówił politolog, ugrupowanie powstałe w 2011, sukcesy zaczęło odnosić w 2013 roku, miało dobre wyniki w wyborach parlamentarnych, potem samorządowych.

Premier nie był pewny zachowania prezydenta, który nie tyle jest przyjacielem Babisza, co nieprzyjacielem Sobotki. Jak zauważył politolog, Zeman był kiedyś w tej samej partii socjaldemokratycznej co Sobotka, był z niej usunięty i nie poparto jego kandydatury na prezydenta w 2003 roku.

Niektórzy mówią o możliwym sojuszu między Babiszem i Zemanm – po to, by obaj wygrali wybory.

Jacek Wojnicki mówił, że taki układ jest ew. możliwy, Zemanowi zależy na osłabianiu partii Sobotki, a chce być prezydentem drugą kadencję.

Czy Zeman może wciągnąć Babisza do prorosyjskich działań?

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Polska i Słowacja sprzeciwiają się ew. planom ograniczania funduszy spójności. To jeden z wniosków polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych. Przewodniczyli im premierzy Beata Szydło i Robert Fico. Wyrazili gotowość do racjonalnych negocjacji ws. unijnego budżetu, ale nie kosztem naszych krajów. Premier Beata Szydło mówiła, że tutejsi przywódcy lepiej rozumieją, co robić, aby region się rozwijał. Premier Fico wyraził zrozumienie, że niektóre państwa płacą więcej do kasy unijnej, ale jak zaznaczył, chodzi o wyrównywanie szans.

***

W audycji była też relacja z  Gdyni, gdzie o możliwościach wymiany kulturalnej rozmawiali ministrowie kultury Grupy Wyszehradzkiej. Mowa była o palecie smaków na Warsaw Food Expo i o zakazie palenia papierosów w Czechach, m.in. w restauracjach.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: prof. Jacek Wojnicki (politolog z Instytutu Europeistyki)

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 20.30

Jedynka/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czechy: jest zgoda sądu na ekstradycję hakera Nikulina do Rosji bądź USA

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 21:26
Sąd w Pradze wydał we wtorek zgodę na ekstradycję Rosjanina Jewgienija Nikulina, zatrzymanego w październiku ub. roku w związku z podejrzeniem działalności hakerskiej, do któregoś z krajów, które o to wystąpiły: USA bądź Rosji.
rozwiń zwiń