Morawy - zaskakujący region wciąż niedoceniany przez turystów?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 21:00
- Takie miejscowości jak Brzecław, Nahod, Opawa, czyli te miasta, przez które przejeżdżamy jadąc do Pragi czy jeszcze dalej na południe, mają naprawdę dużo do zaoferowania - mówił w audycji "Wyszehradio" Jakub Groszkowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jakub Groszkowski ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich o turystycznych atrakcjach Moraw (Wyszehradio/Jedynka)
Zamek w miejscowości Valtice w Czechach
Zamek w miejscowości Valtice w CzechachFoto: shutterstock

Gość Jedynki zachęcał do odkrywania tajemnic górskich regionów położonych w pobliżu polskiej granicy. Jak mówił, Morawy szczególnie wyróżniają się folklorem i kulturą lokalną. - To co w Polsce zachowało się gdzieniegdzie, czyli Podhale i Kaszuby i ich silny lokalny folklor, w Czechach, na Morawach na Słowacji jest silny zdecydowanie częściej. Rodziny żyją od wieków w tym samym miejscu, zachowują swoje zwyczaje i są z nich dumni - tłumaczył Jakub Groszkowski. Jak dodał, Czesi są łączeni przede wszystkim z produkcją piwa, ale właśnie na Morawach coraz bardziej popularne jest uprawiane tam wino. Jak dodał, warunki geograficzne pozwalają tam na uprawę winnej latorośli, która pozwala na produkcję wyjątkowego trunku światowej klasy.

Ponadto ekspert zauważył, że Morawy to nie tylko produkcja napojów alkoholowych, ale też wspaniałe miejsca do turystyki. - Ten region Małych Karpat jest bardzo ładny do niewymagających spacerów i jazdy na rowerze. Jeżeli przejeżdżamy przez Czechy i Słowację, warto zajechać do jednej czy drugiej miejscowości. Nawet jeśli nie mają one zabytków klasy UNESCO, to najczęściej są tam piękne zabytkowe rynki. Warto pójść do jakiegoś lokalu na obiad, wypić jakiś lokalny trunek, zobaczyć czy nie odbywają się jakieś imprezy - przekonywał Groszkowski.

Posłuchaj całej audycji.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 20.30

dad/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak