X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy literatura polska jest chętnie czytana na Węgrzech?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 21:41
-  Najpopularniejszymi autorami polskiej literatury, po których sięgają Węgrzy, są zdecydowanie nobliści - stwierdził na antenie Jedynki Jerzy Snopek, ambasador RP w Budapeszcie.
Audio
  • Czy literatura polska jest chętnie czytana na Węgrzech? (Wyszehradio/Jedynka)
Czy literatura polska jest chętnie czytana na Węgrzech?
Foto: pixabay.com

Czy literatura polska jest chętnie czytana na Węgrzech? Dzieła, których polskich pisarzy cieszą się największą popularnością? Na te pytania odpowiadał gość "Wyszehradia" ambasador RP w Budapeszcie Jerzy Snopek.

- Jeśli chodzi o literaturę polską, to oczywiście jest ona obecna w języku węgierskim. Co więcej, niektóre polskie dzieła funkcjonują tutaj jako reprezentacja literatury powszechnej. Jeżeli zaś chodzi o współczesnych autorów, to zdecydowanie prym wiodą nobliści, bo siłą rzeczy jest to trampolina do popularności. Przykładami mogą być Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Z osób, które nie otrzymały tej nagrody, podobnie traktowany był dawniej Witold Gombrowicz. W XX w. jednym z najpopularniejszych dramatopisarzy był z kolei Mrożek.

Ambasador RP w Budapeszcie dodał, że "w ostatnich latach największy boom literacki związany z literaturą węgierską dotyczył twórczości Sándora Máraiego". - Mimo że w 2002 roku Imre Kertész jako pierwszy Węgier zdobył literacką nagrodę Nobla i stał się znany na całym świecie, także w Polsce, to gwiazda Máraiego przyćmiła jego sukces – dodał Snopek.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano też o uroku węgierskich kobiet oraz wyjątkowej audycji nadawanej na Węgrzech w języku polskim.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 20.30

koz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lajos Pálfalvi o węgierskich przekładach literatury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 17:55
Gościem Mateusza Matyszkowicz był Lajos Pálfalvi - węgierski historyk literatury, krytyk, tłumacz, tegoroczny laureat Nagrody Transatlantyk.
rozwiń zwiń