X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trwa Rok Kultury Węgierskiej. Jakie przynosi atrakcje?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 21:24
Węgierska fotografia, węgierski modernizm, muzyka, zwyczaje miłosne i kuchnia - o tym możemy wiedzieć więcej, odwiedzając wystawy i festiwale organizowane w ramach Roku Kultury Węgierskiej. Co interesującego wciąż przed nami?
Audio
  • Trwa Rok Kultury Węgierskiej. Jakie przynosi atrakcje? (Wyszehradio/Jedynka)
Wystawa fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Monika Błaszczak z Węgierskiego Instytutu Kultury mówiła w programie "Wyszehradio", że imprezy Roku Kultury Węgierskiej zaplanowano na 18 miesięcy. Zaczęły się w maju 2016 roku - wtedy Węgry były gościem honorowym Warszawskich Targów Książki. Wydarzenia związane z kulturą Węgier będą organizowane jeszcze do końca roku kalendarzowego.

Bardzo interesujący jest trwający obecnie przegląd fotografii węgierskiej, pod tytułem "Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej" w Muzeum Narodowym. Wystawa gromadzi prace światowej sławy fotografów węgierskich, takich jak André Kertész, Brassai, Robert Capa, Márton Munkácsi, László Moholy-Nagy, György Kepes, Lucien Hervé i Éva Besnyő. Czynna będzie do 10 września.

Monika Błaszczak opowiadała także, że do końca sierpnia w Muzeum Etnograficznym można zobaczyć tematyczną wystawę ”Węgierska Miłość”, z eksponatami opowiadających o zalotach, weselu, małżeństwie na Węgrzech. Festiwal "Panonica" zacznie się z kolei na przełomie sierpnia i września - Węgry będą tu gościem honorowym. Będą koncerty, będzie można skosztować kuchni węgierskiej, na przykład langosza lub kurtuszkołacza czy kupić przedmioty od węgierskich rzemieślników (...)  Dobrze zrobiony langosz z serem, śmietaną, czosnkiem, jest najwspanialszą rzeczą na świecie, kiedy człowiek chce się szybko nasycić - zachęcała Monika Błaszczak. Langosza, podobnie jak zupy gulaszowej, Węgier nie zje w byle jakim miejscu, bo potrawy te muszą być świeże - mówiła ekspertka.

Podkreśliła również, że koniecznie trzeba będzie zobaczyć wystawę węgierskiego modernizmu, mało znanego w Polsce, a cenionego na świecie. Będzie otwarta jesienią w Zamku Królewskim.

Aktualne informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej kulturawegierska.pl. Polskie Radio jest patronem medialnym Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

W programie  była mowa o tym, jak Katowice i Ostrawa wspólnie walczą o lepszą jakość powietrza. Materiał na ten temat przygotowała Paulina Kurek.

Do słuchania audycji Wyszehradio zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość:  Monika Błaszczak (Węgierski Instytut Kultury)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 20.30

agkm/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca Podkarpacia ze słowackimi regionami. Jakie są powiązania?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 21:03
Jak układa się współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej na poziomie samorządów? Jakie projekty są realizowane? O swoich doświadczeniach - ale też planowanych inicjatywach - mówił w audycji "Wyszehradio" Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego się spodziewać po węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 21:10
- Chyba jeden z najważniesjzych celów, to poszerzyć znajomość o krajach Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w radiowej Jedynce prof. Csaba Kiss z Katedry Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń