Trwa Rok Kultury Węgierskiej. Jakie przynosi atrakcje?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 21:24
Węgierska fotografia, węgierski modernizm, muzyka, zwyczaje miłosne i kuchnia - o tym możemy wiedzieć więcej, odwiedzając wystawy i festiwale organizowane w ramach Roku Kultury Węgierskiej. Co interesującego wciąż przed nami?
Audio
  • Trwa Rok Kultury Węgierskiej. Jakie przynosi atrakcje? (Wyszehradio/Jedynka)
Wystawa fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Monika Błaszczak z Węgierskiego Instytutu Kultury mówiła w programie "Wyszehradio", że imprezy Roku Kultury Węgierskiej zaplanowano na 18 miesięcy. Zaczęły się w maju 2016 roku - wtedy Węgry były gościem honorowym Warszawskich Targów Książki. Wydarzenia związane z kulturą Węgier będą organizowane jeszcze do końca roku kalendarzowego.

Bardzo interesujący jest trwający obecnie przegląd fotografii węgierskiej, pod tytułem "Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej" w Muzeum Narodowym. Wystawa gromadzi prace światowej sławy fotografów węgierskich, takich jak André Kertész, Brassai, Robert Capa, Márton Munkácsi, László Moholy-Nagy, György Kepes, Lucien Hervé i Éva Besnyő. Czynna będzie do 10 września.

Monika Błaszczak opowiadała także, że do końca sierpnia w Muzeum Etnograficznym można zobaczyć tematyczną wystawę ”Węgierska Miłość”, z eksponatami opowiadających o zalotach, weselu, małżeństwie na Węgrzech. Festiwal "Panonica" zacznie się z kolei na przełomie sierpnia i września - Węgry będą tu gościem honorowym. Będą koncerty, będzie można skosztować kuchni węgierskiej, na przykład langosza lub kurtuszkołacza czy kupić przedmioty od węgierskich rzemieślników (...)  Dobrze zrobiony langosz z serem, śmietaną, czosnkiem, jest najwspanialszą rzeczą na świecie, kiedy człowiek chce się szybko nasycić - zachęcała Monika Błaszczak. Langosza, podobnie jak zupy gulaszowej, Węgier nie zje w byle jakim miejscu, bo potrawy te muszą być świeże - mówiła ekspertka.

Podkreśliła również, że koniecznie trzeba będzie zobaczyć wystawę węgierskiego modernizmu, mało znanego w Polsce, a cenionego na świecie. Będzie otwarta jesienią w Zamku Królewskim.

Aktualne informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej kulturawegierska.pl. Polskie Radio jest patronem medialnym Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

W programie  była mowa o tym, jak Katowice i Ostrawa wspólnie walczą o lepszą jakość powietrza. Materiał na ten temat przygotowała Paulina Kurek.

Do słuchania audycji Wyszehradio zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość:  Monika Błaszczak (Węgierski Instytut Kultury)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 20.30

agkm/ag


Czytaj także

Współpraca Podkarpacia ze słowackimi regionami. Jakie są powiązania?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 21:03
Jak układa się współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej na poziomie samorządów? Jakie projekty są realizowane? O swoich doświadczeniach - ale też planowanych inicjatywach - mówił w audycji "Wyszehradio" Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego się spodziewać po węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 21:10
- Chyba jeden z najważniesjzych celów, to poszerzyć znajomość o krajach Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w radiowej Jedynce prof. Csaba Kiss z Katedry Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń