Odsłonięto pomnik Węgrów wspierających Powstanie Warszawskie. "To przykład solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:12
- Przyjaźń polsko-węgierska ma swoją siłę, to ujawniło się w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Janosz Tiszler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Audio
  • "To przykład solidarności". Jak Węgrzy wspierali powstańców? (Wyszehradio/Jedynka)
Pomnik ku czci węgierskich żołnierzy, którzy wsparli Powstańców Warszawskich
Pomnik ku czci węgierskich żołnierzy, którzy wsparli Powstańców WarszawskichFoto: IPN/Twitter

Pomnik ku czci węgierskich żołnierzy, którzy wspierali Polaków podczas Powstania Warszawskiego, mimo że formalnie byli sojusznikami Niemców, odsłonięto we wtorek w pobliżu Sejmu w Warszawie.

Janosz Tiszler uważa, że bardzo dobrze, że taki pomnik powstał. Jak mówi, mamy wiele dokumentów świadczących o tym, że taka pomoc ze strony Węgrów była.

- Od kilkunastu lat dostawaliśmy listy, zdjęcia, różnego rodzaju opisy, jak Węgrzy wspierali powstańców. To przykład solidarności, są wartości, które górują nad innymi względami - podkreślił gość Jedynki.

Dodał, że pozytywna postawa Węgrów to nie był bunt przeciwko swoim dowódcom. - Oni zdawali sobie sprawę, że Polska nie jest ich wrogiem, wiedzieli, że dużo ich łączy - zaznaczył Janosz Tiszler.

Wysłuchaj całej audycji, w której mówiliśmy także o wizycie premiera Węgier Viktora Orbana w Polsce.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 16.05-16.30.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Janosz Tiszler (dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie)

Data emisji: 24.09.2017

Godzina emisji: 16.05

mr/kh

Czytaj także

Premierzy Polski i Węgier: droga, którą obraliśmy ws. migracji okazała się słuszna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:42
Droga obrana przez rządy Polski i Węgier w kwestii nielegalnej migracji, okazała się słuszna - powiedziała premier Beata Szydło. Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, przyszłość Europy zależy od tego, jak w UE dogadają się kraje imigranckie i nieimigranckie.
rozwiń zwiń