Polak, Węgier, dwa bratanki. Ile prawdy jest w tym stwierdzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:34
- Polakom na Węgrzech zawsze żyło się dobrze i miejmy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej - mówiła w audycji "Wyszehradio" Halina Czucz, rzeczniczka praw mniejszości polskiej w węgierskim parlamencie.
Audio
  • Polak, Węgier, dwa bratanki. Czy na pewno? (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

Halina Czucz tłumaczyła, że Węgrzy poświęcają wiele sił, aby zapewnić godny byt wszystkim narodowościom, które przebywają na terenie ich państwa. Jak mówiła, zgodnie ze spisem ludności z 2011 roku na Węgrzech mieszka 7001 Polaków, ale ta liczba jest na pewno znacznie większa.

- Polonia jest tutaj zrzeszona w samorządach, a główną organizacją jest Ogólnokrajowy Samorząd Narodowości Polskiej na Węgrzech. Są to instytucje fundowane z budżetu węgierskiego i są odpowiedzialne za krzewienie polskiej kultury, języka, tradycji - podkreśliła gość Jedynki.

Wysłuchaj całej audycji, w której mówiliśmy także o tym, że Węgry chcą być schronieniem dla prześladowanych chrześcijan.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 16.05-16.30.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Halina Czucz (rzeczniczka praw mniejszości polskiej w węgierskim parlamencie)

Data emisji: 8.10.2017

Godzina emisji: 16.05

mr/kk

Czytaj także

Odsłonięto pomnik Węgrów wspierających Powstanie Warszawskie. "To przykład solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:12
- Przyjaźń polsko-węgierska ma swoją siłę, to ujawniło się w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Janosz Tiszler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
rozwiń zwiń