Apel ekologów Grupy Wyszehradzkiej. Chcą walczyć ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:32
- Smog jest problemem wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wystosowując apel do rządów i samorządów, chcemy wspólnie walczyć z tym zjawiskiem - powiedziała na antenie Jedynki Emilia Piotrkowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego.
Audio
  • Grupa Wyszehradzka ma problem ze smogiem. Apel ekologów (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mateusz Skoneczny

Zanieczyszczenie powietrza doskwiera wszystkim krajom Grupy Wyszehradzkiej. Organizacje zajmujące się zwalczaniem smogu w tych krajach wystosowały apel do rządów i samorządów, by razem zmierzyć się z tym problemem.

Apel zawiera trzy punkty dotyczące najważniejszych przyczyn smogu. Jest to przemysł, niska emisja oraz transport. Jeżeli chodzi o niską emisję to główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszych krajach jest ogrzewanie mieszkań przy użyciu paliw stałych. We wszystkich krajach zauważyliśmy, że poważnym problemem jest też spalanie śmieci. Teoretycznie każdy kraj z Grupy Wyszehradzkiej ma regulacje, ale w praktyce nie są respektowane - powiedziała Emilia Piotrowska.

Dodała, że bardzo ważny jest też transport drogowy, który jest głównym źródłem zanieczyszczeń. - Proponowane rozwiązania zawierają np. uprzywilejowanie transportu publicznego względem indywidualnego. Z naszych rozmów wynika, że trudno zaproponować konkretne regulacje i ustawy. Możemy natomiast zaproponować konkretne kierunki, co powinno być zrobione. Ważne by nie rozdzielać, co jest w kompetencji rządu a co samorządu, bo w każdym z tych krajów wygląda to trochę inaczej - dodała Piotrowska.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Materiał o apelu ekologów V4: Aleksander Ziemiańczyk

Gość: Emilia Piotrkowska (Warszawski Alarm Smogowy)

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 16.06

koz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak