"W Polsce nie ma jednego głosu w kwestii imigrantów"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 16:44
Zakończony w piątek unijny szczyt w Brukseli nie przyniósł przełomu w sprawie migracji. Kraje członkowskie są wciąż podzielone, różnice zdań dotyczą już nie tylko obowiązkowego podziału uchodźców.
Audio
  • "W Polsce nie ma jednego głosu w kwestii nielegalnych imigrantów" (Wyszehradio/Jedynka)
Uratowani z tonącej u wybrzeży Hiszpanii łodzi migranci
Uratowani z tonącej u wybrzeży Hiszpanii łodzi migranciFoto: PAP/EPA/CARLOS BARBA

Jak zauważył gość audycji "Wyszehradio" Maciej Szymanowski z Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie, czasami można odnieść wrażenie, że w kwestii uchodźców Grupa Wyszehradzka (V4) jest osamotniona.

- V4 tym się różni od wielu krajów Unii Europejskiej, że mówi głośno o pewnych sprawach. Większościowa opinia jest taka, że pomysł kanclerz Niemiec Angeli Merkel z 2015 roku, by szeroko otworzyć drzwi i przyjmować wszystkich imigrantów, nie był najszczęśliwszy. Wiele krajów płaci za to bardzo wysoką cenę - wskazał.

Zdaniem gościa radiowej Jedynki Polska jednak różni się od Czech, Słowacji i Węgier tym, że w naszym kraju nie ma "jednego głosu jeśli chodzi o kwestię nielegalnych imigrantów". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gościem.

W audycji także o tym, że 10 lat na Moście Przyjaźni stanowiącym polsko-czeską granicę w Cieszynie uroczyście przecięto graniczny szlaban. Podsumowaliśmy również Rok Kultury Węgierskiej w Polsce.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Maciej Szymanowski (Uniwersytet Katolicki w Budapeszcie)

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 16.07

kk

Czytaj także

Apel ekologów Grupy Wyszehradzkiej. Chcą walczyć ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:32
- Smog jest problemem wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wystosowując apel do rządów i samorządów, chcemy wspólnie walczyć z tym zjawiskiem - powiedziała na antenie Jedynki Emilia Piotrkowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy słowacki minister finansów zostanie szefem eurogrupy?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 17:30
- To, czy Ivan Mikloš zostanie szefem eurogrupy, w dużej mierze zależy od odpowiedzialnego zachowania państw Grupy Wyszehradzkiej - powiedział na antenie Jedynki Wojciech Przybylski z kwartalnika Visegrad Insight.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie przyszłość gabinetu Andreja Babisza?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 17:33
Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w środę lidera centroprawicowego ruchu ANO Andreja Babisza nowym premierem.
rozwiń zwiń