X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy święta w Budapeszcie czy Bratysławie różnią się od tych w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 16:30
Czy na Słowacji i Węgrzech panują jakieś unikatowe zwyczaje świąteczne? Jakie potrawy jedzą nasi sądziedzi? Czy są wśród nich takie, które mogłyby wywołać zaskoczenie w Polsce? O tym, jak spędza się święta Bożego Narodzenia w Bratysławie i Budapeszcie opowiedzieli goście audycji Wyszehradio.
Audio
  • Waleria Poplawski i Jan Bosznowicz o tym, jak spędza się święta Bożego Narodzenia na Węgrzech i Słowacji (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Waleria Popławski przyznała, że w Budapeszczie - podobnie jak w większości polskich miejscowości - bożonarodzeniowy nastrój daje się wyczuć na długo przed świętami. Jednak, jak mówiła Węgierka na stałe mieszkająca w Polsce, coraz częściej wraca się do starych, zapomnianych zwyczajów. - Ta tradycja, która była kiedyś, zaczyna trochę powracać. Po latach 50-tych na Węgrzech to w ogóle nie mieliśmy świąt Bożego Narodzenia, tylko mieliśmy święto choinki. Starano się zupełnie wykorzenić te święta i zrobić z tego zupełnie co innego - przyznała.

Tymczasem jak opowiadał Jan Bosznowicz, świąteczny okres na Słowacji rozpoczyna przede wszystkim coroczny jarmark w Bratysławie. - 24 listopada w tym roku zaczęła się największa impreza świąteczna w Bratysławie - mówił Bosznowicz dodając, że w jarmarku uczestniczy cała bratysławska starówka, wszystkie przyległe pałace i zamek. - Trwa to aż do 23 grudnia. Tutaj właśnie w tym okresie spotykają się mieszkańcy Bratysławy, zagraniczni turyści. Panuje tam fantastyczna atmosfera świąteczna, czego strasznie mi tu brakuje w Warszawie - przyznał.

Goście audycji mówili też o wyjątkowych potrawach, które w ich krajach przygotowywane są na świąteczny stół. Jan Bosznowicz przyznał, że na Słowacji tradycja jest, że kolacja wigilijna przygotowywana jest przez kobiety. - Gotowane są grochówka, kapuśniak, zupa soczewicowa. U nas wigilia rozpoczyna się opłatkiem, którym się nie dzielimy, tylko maczamy go w miodzie i podajemy go z czosnkiem - mówił. - To jest taka pierwsza potrawa, czosnek i miód są symbolami zdrowia. To ma sprawić, by rodzina nie tylko podczas świąt, ale i później była zdrowa. Zupa strączkowa ma przedstawiać bogactwo dla rodziny - opisywał Jan Bosznowicz dodając, że na stołach pojawia się też podobna do żurku zupa "maczanka" oraz bobalki - kluseczki z ciasta drożdżowego wymieszane z makiem i cukrem, a następnie maczane w mleku. - No i oczywiście prezenty, które przynosi na Słowacji Dzieciątko Jezus - mówił Słowak.

Waleria Popławski przyznała, że kulinarnie na Węgrzech jest bardzo podobnie, jak na Słowacji. - Tradycja jest taka - pozostało to na wsiach - że z kościoła opłatek roznosił kantor w towarzystwie dzieci. Tak samo jak na Węgrzech jada się opłatek z miodem zagryzając czosnkiem. Natomiast sama wigilia jest bardzo postna. Są potrawy strączkowe, czyli fasola, groch, soczewica. Na drzewie koniecznie muszą być orzeszki. Musi być jabłko symbolizujące jedność rodziny. Na początku kolacji dzielimy się kołaczem. 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Waleria Popławski (Węgierka mieszkająca w Polsce), Jan Bosznowicz (Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej)

Data emisji: 24.12.2017

Godzina emisji: 16.10

dad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wojak Janosz" - poemat, który zna każdy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 21:00
Wojak Janosz to jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich. Sándor Petőfi napisał o nim niezwykły poemat. Poeta był bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypad na Słowację i Węgry. Co warto poznać?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 17:40
Słowacja kojarzy się Polakom z zimą i nartami. Ale latem Słowacja ma do zaoferowania również wiele atrakcji latem. Podobnie jak Węgry, które zachwycają nie tylko zabytkami Budapesztu.
rozwiń zwiń